מדליף למדליף - חבר? מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' חשף בריאיון כי היה בקשר עם עובד ה-CIA לשעבר שחשף את פרשת ההאזנות לאזרחי ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסאנג' התראיין לרשת ABC האוסטרלית וחשף כי היה לו בעבר קשר בלתי ישיר עם אדוארד סנואודן בן ה-29, שנחשף אתמול בתור המדליף. "הייתה לי תקשורת בלתי ישירה איתו. אני לא חושב שזה הוגן להרחיב מעבר לכך בנקודת הזמן הזו". כמו כן ציין אסאנג' כי סנואודן "איתגר את היחס בין האזרחים למדינה", בדומה להשפעתה של פרשת וויקיליקס.

מייסד ויקיליקס הוסיף בראיון כי הוא מאמין שגם גורמי המודיעין באוסטרליה ובמדינות נוספות עורכים חקירות סמויות דומות כלפי אזרחי המדינה, וגם הכריז על כוונתו להתמודד למשרה פוליטית באוסטרליה. אסאנג' פירסם בעבר מאות מסמכים מסווגים שהועברו על ידי החייל האמריקני ברדלי מנינג, המועמד בימים אלה לדין בשל סיוע לאויב והודה כי אכן הדליף את החומרים המסווגים. אסאנג' הביע את דאגתו כי הממשל האמריקני מבקש להסגירו על מנת להעמיד אותו לדין בפרשה.

האם יצליח סנואודן להתחמק מעונש? (צילום: גרדיאן)
"אתגר את היחס בין המדינה לאזרחים", סנואו | צילום: גרדיאן

חקירה בארה"ב: האם לסנואודן היה שותף?

חוקרי ה-FBI בודקים את האפשרות לפיה סנואודן לא פעל לבד - אנשי רשויות האכיפה בארצות הברית שפתחו בסוף השבוע בחקירה רשמית עקב ההדלפות לעיתון הבריטי גארדיאן משוכנעים כי לסנואודן היה שותף שסייע לו להשיג את המסמכים הסודיים ולהעבירם לכלי התקשורת.

הבוקר (ג') דווח כי סנואודן עזב את המלון בו שהה בהונג קונג ומקום הימצאו לא ידוע. על פי הערכות, ייתכן שסיבת העזיבה היא החשש שיוסגר לארצות הברית. סנואודן, שבחר לחשוף את זהותו, זכה לתמיכה ברחבי העולם בעיקר מפעילים למען חופש המידע, שכבר הגדירו אותו כגיבור העולם החופשי.

אתמול (ב') פורסם כי סנואודן הביע את רצונו למקלט מדיני באיסלנד  וכי הוא מסתגר בימים אלו במלון בהונג קונג ומסתכן בכך שיאזל לו הכסף. סנואודן נימק כי הסיבה להעדפת איסלנד היא התנהלותה בפרשת וויקליקס והמקלט שסיפקה לאסאנג'. אסאנג' עצמו מתגורר בשנה האחרונה בשגרירות האקוודורית בלונדון ומבקש מקלט מטעמי רדיפה פוליטית.

מקור בבית הלבן הגיב באופן בלתי רשמי לפרשה, הצדיק את המעשים וטען כי "המידע שקיבלנו בתוקף הצו היה מהותי בהגנת האומה מאיומי טרור נגד ארה"ב. הצו מאפשר לאחראים על הלוחמה בטרור לחשוף קשרים בין טרוריסטים ובין חשודים בטרור לבין אנשים אחרים, בייחוד כאלה שמתגוררים בארצות הברית". כמו כן ציין המקור כי הממשל לא האזין לשיחות עצמן, אלא קיבל לידיו את נתוני השיחות.

פרשת המעקבים - הסיקור המלא:

"המדליף רוצה מקלט מדיני באיסלנד"

פרשת המעקבים: נחשפה זהות המדליף

פייסבוק, גוגל ויאהו: לא מסרנו מידע לשלטונות האמריקניים

"הממשל האמריקני ריגל בפייסבוק"

גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב