העולם כולו מציין היום את יום המים הבינלאומי. אבל יכול להיות שבעוד כמה שנים לא יהיו מים לחגוג איתם את היום הזה.

בלי מים אין חיים, והעולם הולך ומאבד את מקורות המים. האו"ם טוען שבשנת 2030 כבר נרגיש במחסור חמור במים ושמחצית מתושביו של כדור הארץ יתקלו בבעיות להגיע למקור מי שתייה. באפריקה, מאז 1970, מחצית ממקורות המים התייבשו בגלל שינויי האקלים, והמצב רק הולך ומחמיר.

בשנת 2000 החליט האו"ם להקים רשת שתספק לכל אזרח מאזרחי העולם גישה למי שתייה ולמערכות מים עד 2015. השנה, בכינוס מיוחד לכבוד יום המים הבינלאומי שנערך באיסטנבול, הודה האו"ם שהוא לא עומד ביעדים שהוא הציב לעצמו.

הקרב על המים

כמעט 80% מהמחלות במדינות המתפתחות קשורות למים ולבעיות סניטציה. הקפיצה העצומה במספר התושבים בכדור הארץ , תהליך ההתחממות והבזבזנות בעולם העשיר הם מתכון, על פי האו"ם, לקטסטרופה. קטסטרופה שתביא עוד מחלות ועוד מתחים שעשויים לגרום למלחמות בעולם צמא. אם בעבר בני האדם נלחמו על נפט, זהב, יהלומים או שטח - עוד זמן לא רב המלחמות יהיו על מקורות מים.

היום ישנם 340 מיליון בני אדם באפריקה לבדה שאין להם גישה למי שתייה. אולי לרובנו זה ממש לא מזיז כרגע, אבל באו"ם בטוחים שנהיה יותר ערניים לבעיה עוד 20 שנה. השאלה אם זה לא יהיה טיפה מאוחר מדי.

העולם המערבי לא נשאר אדיש. סרטוני הסברה דומים לסרטונים שמוקרנים בישראל כבר שנים, משודרים בטלוויזיות סביב העולם. רוב הסרטונים נחמדים, אפילו חמודים. אבל הבעיה רצינית - מדובר בחיים שלנו ובחיים של ילדנו.