נקודת האל-חזור? אירן השלימה את הכנותיה והגיעה ליכולת הטכנולוגית הראויה על מנת לפתח ולייצר ראש נפץ גרעיני - וכעת ההמתנה היא למוצא פיו של המנהיג הרוחני העליון, האייתולה עלי חמנאי, כדי לקבל את האישור הרשמי לייצור ראש הנפץ הגרעיני הראשון - כך מדווח הבוקר העיתון הבריטי "טיימס".

על פי הדיווח, הנמסר ממקורות מודיעיניים מערביים, אירן השלימה את תכנית המחקר הגרעינית כבר בקיץ 2003, וערוכה להעשרת אורניום ולייצור פצצה בתוך שנה מיום מתן ההוראה לעשות כן - על ידי חמנאי. אותם המקורות אמרו לעיתון כי השלמת תכנית המחקר הגרעינית נעשתה במהירות, בשל החשש מההשלכות שעשויות להיות לפלישה האמריקנית לעירק באותה השנה.

המקורות אמרו לעיתון כי אירן החליטה להשעות את המחקר "משום שהוא השיג את מטרותיו", ומחפשת דרכים להרכיב את ראש הנפץ הגרעיני, באם יפותח, על טילי ה"שיהאב 3" שברשותה. "מרגע מתן ההוראה של חמנאי תחלוף חצי שנה עד להעשרת אורניום בכמות מספקת, וחצי שנה נוספת לפיתוח ראש נפץ גרעיני", אמרו המקורות לעיתון.

בשנים האחרונות מנהל משרד ההגנה האירני מחקר מקיף בו נוטלים חלק מאות מדענים, חוקרים ומומחים לחקר מתכות. במחקר מושקעים מליארדי דולרים ומטרתו לפתח טכנולוגיה גרעינית, במקביל לתכנית הגרעין האזרחית. "ב-2003 היה חסר לאירנים חומר בקיע, כך שתהליך המחקר הואט", אמרו הגורמים המודיעיניים לעיתון. עם זאת, אותם מאות מדענים פעלו בשנים האחרונות על מנת לייצר מערכת פיצוץ מיוחדת שתפעיל את ראש הנפץ הגרעיני.

אחמדינג'אד מאיים - חמנאי קובע

צפו בסיפורים המעניינים של 31.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן גרעין באירן. החשש: יש מתקנים סודיים | צילום: רויטרס, חדשות

"איננו יודעים אם חמנאי כבר נתן את ההוראה", מודים המקורות המודיעיניים. "ייתכן שאירן כבר פיתחה מתקנים סודיים וקטנים יותר לפיתוח היכולות לפצצה ראשונה", הם מציינים, תוך שהם מותחים ביקורת על התנהלות הפקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית: "הם מחפשים רק חומרים בקיעים, ואינם מתרכזים בשאלה כמה צנטריפוגות יכולה אירן לייצר".

יש לציין כי חרף התבטאויותיו הקיצוניות של הנשיא האירני המכהן מחמוד אחמדינג'אד, התעקשותו על פיתוח תכנית הגרעין האירנית והצבתה בראש סדר העדיפויות, הרי שלו אין את היכולת המעשית להורות על פיתוח פצצה גרעינית - וחשוב מכך: הוא אינו יכול לתת הוראה ישירה לשגר את אותה פצצה.

אירן האיסלאמית מונהגת על ידי המנהיג הרוחני העליון, חמנאי. בשנים האחרונות דווח כי הוא עצמו דווקא מנסה לשמור על פרופיל נמוך בכל הקשור לענייני הגרעין, ואף דרש מספר פעמים מאחמדינג'אד לרכך את התבטאויותיו בנושא.

בחודש שעבר העניקה ארצות הברית לאירן ארכה עד לחודש ספטמבר, אז תתבקש הרפובליקה האיסלאמית להיענות לדרישה לפתוח עימה בשיחות דיפלומטיות בעניין תכנית הגרעין שלה. בשבוע שעבר דיווח עיתון "הארץ", כי במסגרת ביקורה של "הרכבת האווירית" האמריקנית בישראל בשבוע שעבר, הציגו האמריקנים לעמיתיהם הישראלים שורת סנקציות חדשות, רובן קשורות בנפט, אותן מתכנן הממשל בוושינגטון להטיל על אירן אם זו לא תיענה לאולטימטום בספטמבר.