אם חשבנו שאישור התכנית הכלכלית בארה"ב, ישים קץ למשבר הנוכחי - כנראה שטעינו. הבורסה בניו יורק הגיבה בירידות שערים להחלטת בית הנבחרים, זאת ככל הנראה בשל העובדה שהחשש מהמיתון גובר על האופטימיות ששררה בעקבות ההצבעה הערב. עם סיום יום המסחר ירד הנאסד"ק ב- 1.48%, ואילו מדד הדאו ג'ונס איבד מערכו 1.5%.

מוקדם יותר הערב, לאחר שהסנאט אישר ביום רביעי את תכנית החילוץ הפיננסית במתכונתה המשופרת, עשה זאת גם בית הנבחרים. 263 מחברי המליאה תמכו בהצעה המתוקנת של תכנית החירום הכלכלית, שעלותה מוערכת בלמעלה מ-800 מיליארד דולרים. רק 171 התנגדו.

כבר לפי ההצבעה העריכו בגבעת הקפיטול, כי יש סיכוי ממשי שמליאת בית הנבחרים, שדחתה את ההצעה ביום שני האחרון, תאשר את החבילה החדשה בעקבות השינויים שחלו בה. התוספות העיקריות לחבילה המקורית כוללות הטבות מס לעסקים וליזמי אנרגיה חלופית, וכן חיוב מעסיקים וחברות ביטוח רפואי להשוות את מעמדן של בעיות בריאות הנפש למחלות פיזיות.

אישור התכנית מאפשר לממשל האמריקני לקנות משכנתאות המוחזקות בידי מוסדות פיננסיים שנקלעו למצוקה ועל ידי כך למנוע את כניסת המשק המקומי למיתון עמוק. בנוסף מקווים הכלכלנים והמשקיעים ברחבי העולם, כי עם אישור התכנית תסתיים הטלטלה החדה שחלה בשוקי ההון, מאז תחילת המשבר הנוכחי.

במהלך השבוע האחרון קראו המועמדים לנשיאות ארה"ב ג'ון מקיין וברק אובמה לנציגים הדמוקרטים והרפובליקנים בקונגרס - להתאחד ולאשר את תכנית החילוץ.

גם הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש חזר והדגיש את הנזק הצפוי במידה ולא תאושר התכנית. "זו הצעת חוק אמיצה שתעזור לשמר את המשבר במגזר הפיננסים ותמנע ממנו לפרוץ לתוך הכלכלה שלנו", אמר בוש.

מחר בתכניתנו "פגוש את העיתונות" ייתארח התעשיין וחתן פרס ישראל, סטף ורטהיימר, ויענה בין היתר על שאלות גולשי חדשות 2 באינטרנט בנוגע למשבר הכלכלי.