100 שנה להסכם סייקס-פיקו (צילום: רויטרס)
מפגינים בתוניסיה. ארכיון | צילום: רויטרס

מאות בני אדם התאספו היום במרכזה של טוניס, כדי לציין את יום השנה להפלת הנשיא זין אל עבדין בן עלי, שהודח בשנה שעברה במהלך ההפיכה במדינה. בעקבות שיעור האבטלה במדינה שעומד על 19%, ההמונים קוראים קריאות ל"עבודה, חירות וכבוד", ודורשים מקומות עבודה חדשים.

הניצחון לפני שנה הגיע אחרי מאבק של מספר שבועות של התקוממות שסחפה את ההמונים והציתה את מהומות ה"אביב הערבי". המהפכה שהובילה לבחירות שלוות בתוניסיה עצמה, ולעליית ממשלת איסלאם מתונה, היוותה דוגמא והשראה לעמים ערבים אחרים - רחוקים וקרובים. אחרי תוניסיה, הודח נשיא מצרים מובארק, מועמר קדאפי חוסל בלוב, ובסוריה - כסאו של בשאר אסד מתנדנד בפראות.

בהמשך היום צפוי להיערך במדינה טקס רשמי בהשתתפות מנהיגי מדינות ערב, וביניהם נשיא תוניסיה המכהן, מנשף מרזוקי, אשר צפוי לחון לרגל המאורע יותר מ-1,000 אסירים הכלואים בכלא התוניסאי.

"הנהגנו את המהפכה הזו נגד הדיקטטורה, כדי לדרוש את הזכויות המגיעות לנו כאזרחים, ולחיות חיים טובים והוגנים במדינה", אמרה אחת המשתתפות בהפגנה. מפגינים אחרים שהניפו את דגל המדינה בגאון, קראו להכיר באלו שהקריבו את חייהם לפני הפלת המשטר של בן עלי כ"שהידים". "אנו מלאי אמונה כי זכרם של אותם השהידים לא יישכח", אמר מפגין נוסף.

בין האורחים המכובדים שיגיעו לחגיגות המשטר התוניסאי, גם האמיר של קטאר, השיח חאמד בין חאליפה אל ת'אני, שר החוץ של מרוקו, נשיא אלג'יריה עבדל-עזיז בוטפליקה, ומוסטפא עבד אל ג'ליל מנהיג ממשלת המעבר בלוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק