האזנות סתר גם לכס הקדוש?
האזנות סתר גם לכס הקדוש? | צילום: AP

לא רק פעמוני הכנסייה מצלצלים: אם להאמין לדיווח במגזין האיטלקי "פנורמה" שפורסם היום, בסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) ששמה עלה בשבועות האחרונים בחשד שהאזינה ל-35 מנהיגי מדינות ועשרות מיליוני אזרחים בעולם, נהגו לצותת גם לשיחות הטלפון של האישיות הבכירה ביותר בעולם הנוצרי - האפיפיור פרנציסקוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האמריקנים האזינו בסתר לאב הקדוש", נכתב היום במגזין האיטלקי. עוד נטען בדיווח כי גם במהלך הליך בחירת האפיפיור החדש על ידי מועצת החשמנים בוותיקן (הקונקלווה) במרס האחרון דאגו האמריקנים נהגו לצותת לקרדינלים החברים במועצה.

הדיווח אודות ההאזנות לאפיפיור והקרדינלים מיוחס לפרסום על האזנות שביצעו ב-NSA ל-46 מיליון שיחות טלפון באיטליה ובוותיקן בין החודשים דצמבר 2012 לינואר 2013. "בין השיחות הללו היו גם שיחות שבוצעו מקריית הוותיקן ואליה", נכתב בדיווח האיטלקי, בו אף הובע החשש כי ההאזנות התרחבו עד כדי ציתותים לשיחות של חברי הקונקלווה ולאפיפיור הנבחר בעצמו.

"פרנציסקוס עניין את האמריקנים כבר מ-2005. הם האזינו לו וסיווגו את השיחות לתחומי עניין בהם ענייני חוץ, הנהגה, עניינים כלכליים וזכויות אדם", נטען בדיווח הנשען על הדלפות באתר "ויקיליקס".

ומה אומרים בוותיקן? שם קיבלו את הדיווח אודות ההאזנות בשאננות. "לא שמענו דבר על האזנות סתר שבוצעו או לא בוצעו לאפיפיור ולקרדינלים. זה גם לא מדאיג אותנו", מסר דובר הוותיקן פדריקו לומברדי.

בסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי הכחישו הערב את הדיווחים באיטליה וטענו כי הם שקריים ולא נכונים: "הסוכנות מעולם לא שמה לה למטרה את הוותיקן", נמסר בהודעה מטעמה.