הנשיא לשעבר ביל קלינטון הלילה בשארלוט (צילום: רויטרס)
הנשיא לשעבר ביל קלינטון הלילה בשארלוט | צילום: רויטרס

הצירים הדמוקרטים המצביעים ברחבי ארה"ב, ואולי בעצם העולם כולו, נערך לקראת נאומו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה הלילה בוועידה בשארלוט, צפון קרוליינה. אך התקשורת האמריקנית מתעסקת היום בעיקר בנאום שכבר נשא הנשיא לשעבר ביל קלינטון אמש, בו תקף את המדיניות הכלכלית של הרפובליקנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרגע המרגש בערב הזה, היה הפגישה של שני המנהיגים שלא תמיד הביעו הערכה הדדית. אובמה והמפלגה הדמוקרטית כולה מקווים עכשיו שקלינטון יצליח לשפר את מצב המפלגה בסקרים, ובעיקר בקרב ציבור המצביעים הלבנים ממעמד הפועלים - שמסתמן כאחד הקהלים המחוזרים בבחירות האלה.

במהלך הוועידה הארצית שלהם השבוע בטמפה פלורידה , ניסו הרפובליקנים בתורם לשפר את "הצבע והמין" של הנואמים. על פי סוכנויות הידיעות מארגני הוועידה ראו כבר ביום הראשון שרוב הקהל והנציגים באירוע, הם גברים לבנים.

השבוע בשארלוט, הדמוקרטים מציגים רב-גוניות: היספנים, אסייאתים ואפרו אמריקנים. הצבעוניות לא הופיעה רק על הפודיום, כי גם צירי הוועידה עצמם מגוונים. אבל בחוגי המפלגה הדמוקרטית מעלים היום לקראת נאומו של אובמה את הבעיה: הסקרים מראים שרוב הגברים הלבנים בארצות-הברית, מתכוונים להצביע למועמד הרפובליקני.

ספג מפלה גדולה. רומני (צילום: AP)
מיט רומני, מחפש יותר צבע | צילום: AP

20% יתרון לרומני בקרב הגברים הלבנים

הסקרים מראים כי חודשיים לפני הבחירות, הנשיא אובמה - הנשיא השחור הראשון, מפגר אחרי רומני בשיעור של 20% בין המצביעים הלבנים. במפלגה הדמוקרטית יש היום שתי דעות, האחת טוענת שצריך להדגיש את המועמדים הלבנים המעורבים למשל סגן הנשיא ביידן, בעוד שאחרים יודעים כי הבחירות נערכות כשהלבנים כבר לא מהווים רוב, רואים את היתרון של אובמה בין מצביעי המיעוטים, וטוענים שכלל לא צריך להיאבק על קולו של ה"גבר הלבן".

עוד הם טוענים שהגברים הלבנים, כמו כולם, מקווים להזדקן בכבוד. או כמו שהסבירה זאת אנג'י מארי האנקוק, מומחית למדעי המדינה מאוניברסיטת דרום קליפורניה: "המצביעים הגברים הלבנים שנראים לנו על פי המסורת רפובליקנים, דווקא הם אלו שצריכים לשים לב לביטוח הבריאות".