התספורות המאושרות לגבר בקוריאה (צילום: AP)
התספורות המאושרות לגבר בקוריאה | צילום: AP

אמנם מדינות קומוניסטיות היו ידועות בכך שלאזרח היו מעט מאוד חירויות - במקום העבודה, בלימודים ובוודאי בחופש הביטוי, אבל נראה שקוריאה הצפונית לקחה את ההגבלות כמה צעדים קדימה: הממשל בפיונגיאנג מפרסם את רשימת התסרוקות המותרות לאזרחי המדינה. חריגות - אסור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההנחיות שנמצאות בכל מספרה במדינה המסוגרת, לגברים אסור לגדל שיער ארוך - והאורך המקסימלי לשיער ראשו של גבר הוא 5 ס"מ, או עד 7 ס"מ לגברים מבוגרים. התסרוקות, למי שלא שם לב, מתקשרות באופן ישיר לתסרוקת של המנהיג קים ז'ונג און וגם לתסרוקת של אביו - השליט המנוח קים ז'ונג איל.

המדריך השלם לאישה הקוריאנית (צילום: AP)
המדריך השלם לאישה הקוריאנית | צילום: AP

לנשים נשואות אסור לגדל שיער ארוך, זו פריווילגיה של נשים רווקות בלבד. ישנן 14 סוגי תסרוקת מותרת לנשים. מבט בתסרוקות המותרות מראה כי מדובר באופנה שהייתה נפוצה במערב בשנות ה-80, כנראה עשור אהוב על המנהיג הבלתי מעורער.

קוריאה הצפונית: שליטה מוחלטת בחיי האזרחים

למרות שהנושא נראה מבדח, במדינה המסוגרת מייחסים לו חשיבות רבה: השלטון בקוריאה הצפונית שולט ביד של ברזל בחייהם של 24.5 מיליון תושביו. הם לא רשאים לבחור לעצמם מקום מגורים, אסור להם לעזוב את המדינה כלל, התקשורת היחידה המותרת במדינה היא זו של השלטון והם לא נהנים מחירויות מינימליות מהן נהנים גם אזרחים של מדינות קומוניסטיות אחרות כמו סין העממית או וייטנאם. המערב מעריך כי לפחות 200,000 בני אדם כלואים במחנות ריכוז במדינה המסוגרת.

קים ג'ונג און ממשיך לטהר? (צילום: רויטרס)
ההשראה? קים ג'ון און | צילום: רויטרס

קים ז'ונג און, בן 28, הוא מהמנהיגים הצעירים בעולם אך מאז שעלה לשלטון לפני שנה נראה כי הוא הולך בצעדי אביו וסבו: המדינה ביצעה ניסוי גרעיני למורת רוחה של הקהילה הבינלאומית ואין שמץ של שינוי בתפיסת זכויות האדם של המשטר הדיקטטורי.