הסנטור לשעבר אדוארד קנדי, אחיו של הנשיא ג'ון פ. קנדי מת בגיל 77 אחרי מאבק בגידול סרטני במוחו. הגידול הקטלני זוהה בראשו של הסנטור ממסצ'וסטס בחודש מאי האחרון.

אדוארד קנדי הפך לחבר בסנאט ב-1962, כשהחליף את אחיו שהתפטר לאחר שהפך לנשיא, ומאז הוא נבחר מחדש שבע פעמים. הוא היה תומך נלהב של הנשיא המכהן, ברק אובמה.

אדוארד קנדי, שנחשב לאחרון מהשושלת המכובדת בפוליטיקה האמריקנית וכונה על ידי ההמונים "טדי" היה דמות דומיננטית בפוליטיקה הליברלית האמריקנית במשך חצי מאה - במיוחד בנושאים כמו בריאות וחינוך. המשפחה הודיעה על מותו של קנדי הבוקר.

"אדוארד מ. קנדי, הבעל, האב, הסב, האח והדוד שכל כך אהבנו, מת ביום שלישי בביתו שבנמל היאניס (מסצ'וסטס). איבדנו את מרכז משפחתנו ואור שמח בחיינו. אבל ההשראה של האמונה שלו, האופטימיות וההתמדה שלו יחיו בליבנו לעד", נמסר ממשפחת קנדי.

האח היחיד שמת מוות טבעי

בני משפחת קנדי (צילום: AP)
האחים לבית קנדי, 1969 | צילום: AP

אדוארד הוא האח היחיד לבית משפחת קנדי שמת מוות טבעי . אחיו ג'וזף נהרג בהתרסקות מטוס במהלך מלחמת העולם השנייה. שני אחיו הנוספים - הנשיא ג'ון קנדי ורוברט קנדי (שרצה להיות נשיא) נרצחו.

אזרחים אמריקנים רבים וגם אנשי המפלגה הדמוקרטית בוושינגטון ציפו שאדוארד יגיע גם לבית הלבן, אבל קנדי מעולם לא ממש התגבר על פרשה מ-1969, בה הוא נהג ברכב שנפל מגשר סמוך לביתו. האישה שהייתה לצידו נהרגה . הוא ניסה לרוץ נשיאות עשור אחר כך, אבל הפרשה ההיא וההאשמות בנוגע אליה המשיכו לרדוף אותו ולגרום לו לוותר על המרוץ.

קנדי לא היה ידוע רק בזכות הישגי החקיקה שערך למען הבריאות ולמען החינוך בארצות הברית, הוא גם היה ידוע באהבתו לשתייה. ולא פעם, תפסו צלמי הפאפרצי את קנדי מבושם לחלוטין, אבל בארצות הברית התייחסו להרגל הזה חלק ממה שהמשפחה הגדירה "אור שמח בחיינו".

פרס: מנהיג בעל שיעור קומה בלתי רגיל

שר החוץ אביגדור ליברמן, הביע היום בשם מדינת ישראל ובשמו צער עמוק על מותו של קנדי. "קנדי היה ידיד גדול של ישראל ושל העם היהודי, מגן זכויות האדם ובן למשפחה מפוארת שבשנותיו הרבות כחבר בסנאט עמד לצידה של מדינת ישראל, גם בשעותיה הקשות, והביא לידי ביטוי את הקשר העמוק והמיוחד בין ישראל לארה"ב", אמר שר החוץ.

גם נשיא המדינה שמעון פרס ספד לקנדי. "קנדי היה ידיד מובהק של ישראל לאורך כל הדרך, ובכל מקום שיכול היה לעזור הוא עזר. הוא היה איש עצמאי לחלוטין, דעותיו לא נבעו משיקולים פוליטיים או משפחתיים, הוא התעורר בבוקר כאיש עצמאי, בעל דעות עצמאיות וקול עצמאי. אני חושב שרבים בכל העולם האזינו לקולו בגלל המקוריות, העוצמה והתבונה שהם ביטאו", אמר הנשיא.

"אני יודע שזו אבידה גדולה לעם האמריקני ואני משתתף בצער העם האמריקני, אבל זו גם אבידה גדולה מאוד לכל אדם רגיש וחושב בעולם כולו. משפחת קנדי ידעה גם גדולה וגם טרגדיות  - הוא ייצג את שתיהן - ועשה זאת בעוז עד ימיו האחרונים כאשר פקדה אותו המחלה הארורה והוא נאבק בה באומץ לב בלתי רגיל".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק