שריפת דגל בריטניה באירן (צילום: רויטרס)
שריפת דגל בריטניה באירן | צילום: רויטרס

בריטניה הודיעה היום (ב') שהיא מחדשת את יחסיה הדיפלומטיים עם אירן וממנה נציגות בדרג נמוך למשרד אינטרסים שיפעל מול נציגי הרפובליקה האסלאמית. זאת, שנתיים אחרי ההסתערות של קיצונים אירנים על שגרירות בריטניה בטהרן - שהביאה לניתוק היחסים. ההכרזה של לונדון היא ביטוי נוסף להתחממות ביחסי המערב ואירן על רקע שיחות הגרעין והדיווחים על הסכם מתקרב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד החוץ הבריטי אמרו שעג'אי שארמה, ראש הדסק לענייני אירן במשרד, ימלא מהיום את תפקיד ראש משרד האינטרסים. על פי סוכנות הידיעות האירנית מאהר, גם אירן הסדירה מינוי מקביל, כמשרד החוץ בטהרן מינה את מוחמד חסאן חביבולה כאיש שיהיה אחראי על היחסים עם בריטניה. טהרן גם הציגה אותו למשרד החוץ הבריטי.

בנובמבר 2011 התנפל המון אירני זועם על מבני שגרירות בריטניה בטהרן. חלק מהמפגינים לקחו תמונות של המלכה אליזבת וקרעו אותן בהפגנתיות, תוך שהם קוראים: "מוות לאנגליה". אחרים ניפצו את חלונות המבנה באבנים.

לאירוע הדרמטי קדמה הפגנה בהשתתפות אלפי אירנים מול מבנה השגרירות, בתגובה לסנקציות הבריטיות על הרפובליקה האסלאמית. המפגינים הסתערו על השער והורידו את הדגל הבריטי שהונף במקום. אחרי ששרפו אותו, יחד עם דגל ישראל, הם הציבו דגל אירן במקומו. בעקבות האירוע, בריטניה ניתקה את היחסים הדיפלומטים עם אירן.