אנג'לו סקולה, המועמד המוביל (צילום: AP)
אנג'לו סקולה, המועמד המוביל | צילום: AP

ביום שלישי הקרוב יתכנסו 115 קרדינלים בקפלה הסיסטינית שבקריית הוותיקן, למה שמכונה "קונקלווה" - תהליך בחירת האפיפיור החדש. הדיון נערך בבידוד מוחלט, מאחורי דלתיים סגורות ונמשך בדרך כלל 3-4 ימים. רק כאשר מושגת הסכמה של שני שלישים מהקרדינלים (77) על זהות האפיפיור, יוצא אותו עשן לבן מפורסם מהארובה.

סקרנו את תשעת המועמדים הבולטים לתפקיד:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המועמד המוביל - אנג'לו סקולה: הארכיבישוף של מילאנו, בן 71. מלבד תפקידו כראש הכנסייה הקתולית במילאנו, הוא עומד בראש הקרן למען ידידות והבנה בין האיסלאם לנצרות, מוגדר כמומחה למוסר ואתיקה ונחשב לבחירה בטוחה. סקולה צפוי לקבל את תמיכת השמרנים בוותיקן, שרואים בו דמות אינטלקטואלית וכריזמטית.

שון אומיילי - נקי הכפיים מבוסטון (צילום: AP)
שון אומיילי - נקי הכפיים מבוסטון | צילום: AP

המועמד מאמריקה הלטינית - אודילו שרר: הארכיבישוף של סאו פאולו, בן 63. המועמד הברזילאי מייצג את אמריקה הלטינית - יבשת שמתפארת בכך שבשטחה העולם הקתולי ממשיך להתרחב. באמריקה הלטינית מתגוררים כיום 42% מהמאמינים בכנסייה הקתולית.

המנהלן - מארק אוולט: ראש צוות הוותיקן, בן 68. המועמד הקנדי הוא ראש מועצת הבישופים וממשיך דרכו של האפיפיור שפרש. בעבר אמר שלהפוך לאפיפיור "יהיה סיוט" עבורו, אבל הוא אחד האנשים המקורבים ביותר לגוף שנקרא "קוריה" - מנהלת הוותיקן. החיסרון שלו הוא שאפילו חבריו הטובים טוענים שהוא חסר כריזמה.

אודליו שורר - המועמד הברזילאי (צילום: AP)
אודליו שורר - המועמד הברזילאי | צילום: AP

נקי הכפיים - שון אומיילי: אם בוותיקן מחפשים כעת דמות מופת, אדם שראוי לכהן כמנהיג הכנסייה הקתולית, לתקן את דרכיה ולהילחם בתופעת ההתעללויות המיניות - אומיילי האמריקני הוא האיש. אומיילי כבר אמר בעבר כי צריך להציב את סוגיית ההתעללויות המיניות בראש סדר היום של הכנסייה. הוא מכר רכוש של הכנסייה בארצות הברית כדי לממן טיפולים בנפגעי התעללויות המיניות, סגר כנסיות קטנות וזניחות וחי את ערכי הזרם הפרנצ'יסקאני - זרם צנוע מאוד בהליכותיו. אומיילי אמר בעבר שישמח לראות פחות כוח בידי מוסד האפיפיורות.

הסלבריטאי - טימות'י דולאן: הארכיבישוף של ניו יורק, בן 63. מנהיג הבישופים בארצות הברית הוא אחת הדמויות הצבעוניות ביותר בכנסייה הקתולית. דולאן ידוע בחוש ההומור המפותח שלו וכאחד השחקנים המרכזיים במועצת הקרדינלים. בכנסייה הקתולית ישנם גורמים שמרנים החוששים שבזכות הכריזמה ויכולת הנאום המפותחת שלו הוא יערוך שינויים קיצוניים בכנסייה.

הקרדינל טורקסון (צילום: AP)
הקרדינל טורקסון | צילום: AP

המועמד השחור הראשון - פטר טורקסון: ראש המחלקה לצוות ושלום בוותיקן, בן 64. המועמד מגאנה הוא נציג הכנסייה לענייני רווחה. לאחרונה, מאז שעלה שמו כמועמד אפשרי להחליף את בנדיקטוס ה-16, עולים לרשת יותר ויותר סרטונים ובהם נראה טורקסון כשהוא מגנה את האיסלאם - מה שמעלה תהיות בנוגע ליכולותיו הדיפלומטיות.

המועמד האסייאתי - לואיס טאגל: הארכיבישוף של מנילה, בן 55. טאגל מזכיר באופיו את האפיפיור האהוב ג'ון פול השני ונחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לאפיפיור הפורש בנדיקטוס ה-16. לטאגל מעריצים רבים והוא נחשב לכוכב האסייאתי העולה בכנסייה הקתולית, אך קיבל את תואר הקרדינל רק בנובמבר האחרון, ורבים טוענים כי מוקדם להעניק לו את התואר הגבוה ביותר.

מארק אוולט הקנדי (צילום: AP)
מארק אוולט הקנדי | צילום: AP

מועמד הפשרה - פטר ארדו: בן 60 מהונגריה. מי שכיהן פעמיים ברצף כראש מועצת הבישופים האירופאית צפוי להיות הבחירה השנייה של מרבית הקרדינלים מאירופה, אם לא יצליחו להסכים על סקולה האיטלקי.

המהפכן - כריסטוף שונבורן: הארכיבישוף של וינה, בן 68. שונבורן, תלמידו של בנדיקטוס ה-16, מונה לתפקיד הארכיבישוף של וינה אחרי פרשת התעללות מינית מתוקשרת בכנסייה. הוא העביר ביקורת על דרך הפעולה של הוותיקן מול בעיית ההתעללויות המיניות, קרא לרפורמות ביחס הכנסייה לקהילה ההומו-לסבית ונחשב למהפכן של ממש בעולם האמונה.