התעלומה הגדולה הסתיימה בטרגדיה: לאחר יותר משבועיים שבהם העולם עקב בדאגה אחר גורל הטיסה המלזית ו-239 הנוסעים ואנשי הצוות שעליה, הודיע היום ראש ממשלת מלזיה בצער כי מניתוח הנתונים האחרונים שהתקבלו, עולה כי הטיסה התרסקה בדרום האוקיינוס ההודי, וכי אין ניצולים. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשהוא בפנים חתומות, עלה ראש הממשלה המלזי לבימה וסיפר על הממצאים החדשים שהתקבלו באמצעות נתוני לוויין. "בעצב ובכאב עמוק עלינו להודיע כי מעל לכל ספק טיסת MH370 אבדה ואין ניצולים", אמר ראש הממשלה נג'יב ראזאק.

עוד בטרם ההודעה הדרמטית של ראש הממשלה, זומנו בני משפחות הנוסעים לשיחת תדרוך מקיפה שבה עודכנו על גורל יקיריהם. מחוץ למקום המפגש המתינו פרמדיקים שהיו מוכנים לכל תרחיש. גם העובדה שראש הממשלה הוא שנשא את הדברים ולא שר התחבורה שמעביר מדי יום את התדרוך, גרמו לכלי התקשורת במדינה להבין שככל הנראה הנורא מכל קרה.

במשך ימים ארוכים עקבו בני משפחות הנעדרים מטיסת "מלזיה איירליינס" בחרדה אחר כל עדכון חדשותי שהגיע מלב הים. בימים האחרונים עוד ועוד לוויינים זרים איתרו עצמים גדולים במים, אך בכל פעם הסתיימה הבדיקה במפח נפש גדול. היום הם התבשרו על סיום הסאגה, ונאלצו להתמודד עם האובדן הגדול. במסיבת העיתונאים הדגיש ראש ממשלת מלזיה נג'יב ראזאק כי הודעה מיוחדת נוספת אודות הנוסעים תימסר מחר.

לוח הנעדרים
לוח הנעדרים | צילום: AP

את ההודעה הקשה קיבלו בני המשפחות בצער עמוק וזעקות שבר. חלקם פרצו בבכי וסיפרו על הכאב שבאובדן יקיריהם. במשך יותר משבועיים הם נאלצו להתמודד עם חוסר הוודאות והמסתורין שאפף את הפרשה, וכעת נראה שכל המתח שהצטבר התפרק בבכי קורע לב.

לדברי ראזאק, מומחים בריטים שניתחו את הממצאים ואת תמונות הלוויין הסיקו שהמטוס הנעדר נראה לאחרונה באזור דרום האוקיינוס ההודי, מערבית לעיר פרת' שבאוסטרליה. על פי פרסומים שונים, משפחות הנוסעים יוטסו ביממות הקרובות לאוסטרליה, כדי להמשיך ולעקוב אחר מאמצי חילוץ השרידים.

מלזיה
המשפחות מחכות לקרוביהן | צילום: חדשות 2

ומכאן עולה השאלה כיצד הסיקו המלזים את המסקנה - עוד בטרם נמצאו השרידים? על פי ההודעה המלזית, עיבוד מחדש של האותות ששלח המטוס בטרם התרסק, הביאו לבניית שני מסדרונות טיסה אפשריים. החישוב מחדש של הנתונים האלה, העלה מעל לכל ספק סביר שהמסדרון הצפוני אינו רלוונטי, דבר שהוביל למסקנה כי המטוס טס במסדרון הדרומי - הרחק מכל מקום נחיתה אפשרי.

באתר האינטרנט של חברת התעופה, נמסרה הודעה כי "בצער עמוק עלינו להניח כי טיסה MH370 התרסקה בדרום האוקיינוס ההודי. בשם כולנו במלזיה איירליינס וכל אזרחי מלזיה, התפילות שלנו מוקדשות לכל קרוביהם של 226 הנוסעים ו-13 חברינו ועמיתנו בנקודת זמן כואבת זו".

היעלמות המטוס המלזי - הסיקור המלא:

הידיעה הראשונה: חשש לאסון תעופה באסיה

תעלומת המטוס: נמצאו רמזים חדשים

האוקיינוס ההודי: שברים חשודים זוהו בלב ים

תעלומה: מי חייגה לטייס זמן קצר לפני ההמראה?

לפני הטיסה: קבצים נמחקו ממחשבו של הטייס

משפחות הנוסעים זועמות: "רימו אותנו ועיכבו את החיפושים"