אריך פריבקה - קבור בחשאי (צילום: רויטרס)
אריך פריבקה - קבור בחשאי | צילום: רויטרס

פושע המלחמה הנאצי אריך פריבקה, שמת לפני כחודש בגיל 100, נקבר בחשאי בקבר ללא שם בבית קברות שנמצא בין כותלי בית סוהר איטלקי, כך מדווח היום (ה') העיתון לה רפובליקה. העיתון מדווח כי האיש שהורשע בפשעי מלחמה חמורים נקבר במקום בשבוע שעבר, לאחר שהרשויות באיטליה התלבטו מה לעשות עם גופתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בלה רפובליקה, הקבר סומן בצלב עץ בלבד , ללא שם או סימן אחר, מלבד מספר שיסייע למשפחתו של פריבקה לזהות את קברו. בית הסוהר שבו נקבר ננטש כבר לפני שנים רבות ועשב מכסה את בית הקברות. עורך דינו של פריבקה לא אישר או הכחיש את הטענה.

לפני כשבועיים הגיעו בני משפחתו של פריבקה להסכם עם הרשויות באיטליה על הקבורה הסודית. "הגענו להסכם לפיו אריך פריבקה ייטמן במקום סודי באיטליה", אמר פאולו גאצ'יני, עורך הדין שטיפל בתיק מטעם משפחתו של פריבקה.

הלווייה שהופסקה בשל התפרעויות (צילום: רויטרס)
הלווייה שהופסקה בשל התפרעויות | צילום: רויטרס

פריבקה, איש ה-SS, מת לפני כחודש ברומא, שם העביר את ימיו האחרונים תחת מעצר בית - עונש שנגזר עליו בגין רצח 335 אזרחים במנהרות ארדטין ב-1944. הכנסייה הקתולית, משרד הפנים האיטלקי ומשרד החוץ הגרמני סירבו לטפל בקבורה או בגופתו של פריבקה. רבים הביעו חשש שהקבר ימשוך פעילים ניאו-נאצים. לפני כשלושה שבועות הופסקה הלווייתו של פריבקה, שנערכה בעיירה סמוך לרומא, בשל הפגנות סוערות וגופתו הועברה לנמל תעופה צבאי באזור.

פריבקה, שקרא לעצמו "אסיר המלחמה האחרון", הוסגר לאיטליה מארגנטינה ב-1995 והורשע במדינה ב-1998 אחרי מספר ערעורים. הוא הודה שהיה עוזרו של מפקד הגסטפו ברומא בימי המלחמה וסייע בארגון מעשי הטבח. הוא מסר את שמותיהם של 33 אנשי גרילה, רגעים לפני שירו בראשם. פריבקה גרם למעשה ללחיצה על ההדק בשני מקרים.