פרופ' שטיינמן. מת רגע לפני הנובל (צילום: רויטרס)
ראלף שטיינמן. הלך לעולמו רגע לפני הנובל | צילום: רויטרס

פרס נובל לרפואה יוענק השנה לשלושה חוקרים שפיצחו חלק מסודות מערכת החיסון. בשבדיה הודיעו הבוקר על הזוכים: שלושה מדענים מארצות הברית, לוקסמבורג וקנדה, שיחלקו בפרס היוקרתי בסך מיליון וחצי אירו, על מחקר שערכו בתחום המערכת החיסונית וגילויים בנושא ההגנה הטבעית של הגוף.  אחד הזוכים, ראלף שטיינמן, הלך לעולמו ביום שישי האחרון מבלי שידע שזכה בפרס. 

המדענים האמריקנים בטלר והופמן עסקו בחקר החיסונים והגנטיקה. השניים היו צפויים לחלוק את הפרס היוקרתי עם שטיינמן הקנדי, אך שעות ספורות אחרי הודעת הזכייה, מסרה אוניברסיטת רוקפלר בניו יורק שראלף שטיינמן מת לפני שלושה ימים ממחלת הסרטן. 

הזוכים הוכרזו הבוקר במרכז קאולינסקה שבבירת שוודיה שטוקוהלם. פרס הרפואה שפותח שבוע של פרסי נובל, הוא לא רק עניין של כבוד גדול, אלא גם לא מעט כסף - 10 מיליון קרונות שוודיות, שהן כמיליון וחצי דולר.

שעות בודדות אחרי ההכרזה על הזוכים, מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק נמסר שראלף שטיינמן מת לפני שלושה ימים ממחלת הסרטן. בעקבות כך פרסמה הוועדה כי "איש בשטוקהולם לא ידע שהמדען מת ב 3- לספטמבר".

פרופסור ביוטלר, אחד מזוכי הפרס (צילום: AP)
פרופסור ביוטלר, אחד מזוכי הפרס | צילום: AP

בשנה שעברה קיבל את הפרס רוברט אדוארד - האיש שפיתח את מושג "תינוקות המבחנה". מאז וויטוריו, התינוק הראשון שנולד באיטליה ב-1978, נולדו ארבעה מיליון תינוקות מבחנה בעולם כולו. ועדת הנובל אמרה ש"הם כולם ילדיו".

מחר תכריז ועדת נובל על הפרס בתחום הפיזיקה, ביום רביעי יוכרז הזוכה בפרס נובל בכימיה וביום חמישי נשמע יוכרז זוכה פרס נובל בספרות, וכמו כל שנה בשנים האחרונות עמוס עוז מוזכר כזוכה אפשרי, וביום שישי הקרוב - פרס הנובל היוקרתי ביותר שניתן דווקא באוסלו - בירת נורווגיה, פרס נובל לשלום.

ב-10 באוקטובר, הוועדה השוודית תכריז על חתן פרס נובל בכלכלה. השוודים החלו להעניק את הפרס על שמו ומכספו של אלפרד נובל - ממציא הדינמיט מאז 1901, הזוכה הצעיר ביותר בפרס לרפואה היה פרידריק באנטינג בן ה-32.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק