יד מחזיקה ג'וינט (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
הישראלים יצטרכו למצוא יעד אחר לגלגולים | צילום: חדשות 2

חדשות רעות לחובבי הצינגלה: בהודו, היעד המועדף על הצעירים הישראלים לאחר השירות הצבאי, החליטו לערוך שינוי דרסטי במדיניות ולאחרונה החלו לעצור גם תיירים זרים בגין עישון סמים קלים.

בשבועות האחרונים נעצרו לפחות שבעה מטיילים ישראלים לאחר שנתפסו מעשנים את סם הג'אראס, כך מפרסם הבוקר עיתון "ידיעות אחרונות". הם אמנם שוחררו תוך יממה, אבל עקב החרמת דרכוניהם לא היו יכולים לעזוב את המדינה ולחזור לישראל. האפשרויות שעומדות כעת בפניהם הן שתיים: לעבור הליך משפטי שייקח שנה ויגזול את מיטב כספם או להודות באופן מיידי בעבירה ולשלם קנס בגובה 10,000 רופי (כ-800 שקלים) ולהיות מגורשים מהודו בלי שיוכלו אי פעם לחזור אליה.

"היינו בגסט האוס ועישנו ג'אראס" סיפר אחד מהם, "כשפתאום פרצו לחדר שוטרים בלבוש אזרחי ועצרו אותנו. היינו המומים". הצעירים שכרו כעת את שירותיו של עו"ד מקומי שינסה לעזור להם להיחלץ מהתסבוכת.

רק בגואה עצמה, אחד היעדים המועדפים על הצעירים הישראלים, נעצרו עד כה כ-50 תיירים זרים. לדברי גורמים ישראלים מדובר בהחלטה שמאחוריה עומד שר התיירות של גואה שהצהיר לאחרונה כי ידאג שהמדינה תתנקה מסמים.

הישראלים ממש לא פראיירים

חוף בגואה. ארכיון (צילום: רויטרס)
בקרוב יהיה המקום נקי מסמים. גואה | צילום: רויטרס

"הכל התחיל במסיבה גדולה לפני חג המולד, כשבחורה הודית מתה ממנת יתר", סיפרה עמית (שם בדוי), שחיה בגואה כבר 10 שנים. "המשטרה נכנסה בנו חזק מאוד, ובימים שאחרי מות הצעירה נכנסו שוטרים לכל המסיבות והבריחו את כולם. למרות זאת הם אפילו לא מתקרבים לסוחרים הגדולים ונטפלים דווקא לאנשים כמונו, שלא עושים שום דבר חוץ מלעשן ג'וינט בשקיעה או בערב אחרי שהילדים נרדמים".

אם נדמה לכם שהישראלים הפסיקו לעשן בעקבות הגזירה החדשה, אז כרגיל - הם ממש לא פראיירים. "אנחנו נזהרים יותר ומעשנים רק בבית ולא במסעדות או על החוף כמו שתמיד עשינו", סיפר אחד מהם. "אני תמיד מחזיק בכיס מספיק ג'אראס לכמה ג'וינטים", הצטרף אליו חברו.

החודשים האחרונים בהודו נחשבים לתקופה החמה ביותר בקרב המטיילים הישראלים באזור גואה והיא תמשך לפחות עד סוף החודש הבא. גורמים ישראלים בהודו מעריכים שהקשחת המדיניות בנוגע לשימוש בסמים תתפשט בקרוב לאזורים נוספים בהודו.

גורמים במשרד החוץ מייעצים לישראלים להימנע מראש מהתסבוכת ולא להסתובב בפומבי עם סמים ולא לאכסנם בחדרים. "הישראלים צריכים להבין שכבר אי אפשר לשבת ולעשן ולחשוב שהכל בסדר", אמר דובר מטעם משרד החוץ. "אם מישהו מעשן, שיידע שהוא עובר על החוק ושיחשוב טוב טוב אם להחזיק את הסמים בחדר או בתיק. בכל מקרה, שלא תעזו לנסוע ממקום למקום עם סמים". לא יותר פשוט לא לעשן סמים, וזהו?