האיש שחשף את מעללי הסוכנות. סנואדן (צילום: רויטרס)
נמלט להונג קונג. סנואודן | צילום: רויטרס

התביעה בארצות הברית הגישה כתב אישום נגד אדוארד סנואודן, סוכן לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי, שהודה כי חשף תוכניות מעקב סודיות של ארצות הברית לאמצעי התקשורת - כך מדווח עיתון ה"וושינגטון פוסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סנואודן, שברח להונג קונג מעט לפני החשיפה באמצעי התקשורת, מואשם בגניבה של רכוש ממשלתי ומסירת מידע סודי הנוגע לביטחון לאומי לגורם לא מורשה. העונש על עבירה של מסירת מידע סודי בלבד לגורם לא מורשה הוא עד 10 שנות מאסר.

כתב האישום הוא רק הצעד הראשון של ממשלת ארה"ב כנגד סנואודן, שמתכוונת להמשיך ולנהל מאבק משפטי על מנת להסגיר את המרגל חזרה לארה"ב ולשפוט אותו שם. מקורות אמריקאים שדיברו בעילום שם אמרו כי ארצות הברית פועלת על מנת להסגיר את סנואודן מהונג קונג. על פי הדיווח, ארה"ב כבר ביקשה מהונג קונג להוציא צו מעצר זמני נגד סנואודן ולהסגיר אותו, אך לא הייתה תגובה מרשויות הביטחון של הונג קונג.

"נחבר את כל העולם". צוקרברג (צילום: AP)
פייסבוק חשפה פרטי לקוחות. צוקרברג | צילום: AP

סנואודן הודה - וברח להונג קונג

מוקדם יותר החודש נחשף כי סנודן - הוא שהדליף את הסודות על תוכניות מעקב אמריקאיות מסווגות שיצרו סערה ציבורית. על פי המידע שחשף סנואודן, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה לשיחות טלפון שערכו מיליוני האמריקנים, לקוחות של חברת התקשורת Verizon - אחת מחברות התקשורת הגדולות בארה"ב. על פי הדיווח, הפעולות החריגות נעשו באישור סודי, שניתן על ידי בית המשפט בחודש אפריל האחרון.

הצו הורה לחברת התקשורת להעביר לידי הסוכנות בכל יום מידע על שיחות שאזרחי ארצות הברית ערכו ביניהם וגם שיחות בינלאומיות. ככל הנראה מדובר בפרשת ההאזנות הגדולה ביותר שידעה המדינה, שהיקפיה אף גדולים יותר מפרשת "ווטרגייט", שהביאה להדחתו של הנשיא ריצ'ארד ניקסון.

האתר שחשף את הפרשה הוא ה"גרדיאן" הבריטי, שהציג את הצווים השנויים במחלוקת שהוצאו בחשאי ועליהם חתומים שני שופטים, שלדברי ה"וושינגטון פוסט" הם שופטים מכהנים שיש בסמכותם להוציא צווים כאלה. ה"גרדיאן" טען שהשופטים הסבירו כי האישור ניתן תחת החוק ללחימה בטרור, שהוצא בעקבות מתקפת הטרור של ה-11בספטמבר 2001.

מקור שלא הזדהה בשמו אמר ל"וושינגטון פוסט" שההוראה אינה חדשה, וכי סוכנות הביטחון מקבלת לידיה את האינפורמציה עוד משנת 2006, כשההוראה או הצו מתחדש אוטומטית בכל 90 יום.