נשות בן לאדן נחשפות
בן לאדן: תכנן פיגוע ביום השנה לאסון התאו | צילום: AP

בכירים בארצות הברית מספרים כי נמצאו ראיות לכך שמנהיג אל קאעידה ועוזריו תכננו להוציא לפועל מתקפת ענק נוספת על ארצות הברית, עשור בדיוק אחרי הפיגוע במרכז הסחר העולמי. על פי הראיות שנמצאו, התכנות היה פגיעה במערכת הרכבות של ארצות הברית, ב-11.9.2011.

דובר המשרד לביטחון פנים בארצות הברית מת'יו צ'נדלר, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אין לנו מידע על סכנה ממשית לארצות הברית, אך רצינו ליידע את שותפינו על המזימה לכאורה שגילינו".
גופי הביטחון השונים בארצות הברית הגדירו את המידע שנתפס בביתו של בן לאדן כ"תיבת אוצר" והם סורקים את הראיות הרבות שנתפסו שם מאז הפשיטה על המתחם המבוצר בפקיסטן, בה נהרג מנהיג אל קאעידה.
עיתון ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי בניגוד לארגוני טרור אחרים, בן לאדן לא שימש רק כמנהיג הרוחני של אל קאעידה, אלא לקח חלק פעיל בתכנון פיגועים ברחבי העולם מביתו בפקיסטן. מביתו המבוצר בעיר אבוטבאד, ניצח בן לאדן על פעילות הארגון השוטפת.

התכנית: פיגוע ענק ברכבת

המידע שהתגלה בביתו של בן לאדן מעיד על כך שאחת הטקטיקות שנבחנו היא הורדת הרכבת מהמסילה, לדברי בכיר אמריקני. מהמידע שנאסף נראה שזה היה התכנון הראשוני, אך לפי שעה לא נמצאו תכניות נוספות ומפורטות יותר לביצוע הפעולה.

דובר המשרד לביטחון פנים צ'נדלר אמר כי "המידע מבוסס על הערכות ראשוניות מתוך החומר שנאסף", והוסיף, "לעיתים קרובות מדובר במידע מטעה אשר מתברר כאינו נכון". עם זאת, מאז הפשיטה על ביתו של בן לאדן, תוגברה האבטחה בשדות התעופה ותחנות הרכבת ברחבי ארצות הברית.

"אנו שומרים על מצב של ערנות גבוהה", אומר צ'נדלר, "עם זאת, אנו לא מתכוונים להעלות את רמת הכוננות". למעשה, האפשרות של מתקפה של אל קאעידה על מערכת הרכבות של ארצות הברית היא אפשרות אליה מתכוננים כבר שנים. רק בשנה שעברה נמנע פיגוע ברכבת התחתית בניו יורק, שהוגדר כאחד האיומים החמורים ביותר על ביטחון האזרחים האמריקנים מאז פיגועי ה-11.9.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק