המועמד המועדף של חמינאי? ג'לילי (צילום: AP)
סעאד ג'לילי המועמד המוביל | צילום: AP

סעד ג'לילי, המועמד הנאמן ביותר למנהיג העליון של אירן האיתוללה עלי חמנאי, ראש צוות המשא ומתן בנושא הגרעין והאיש שמצדד בקו קשוח ובדלני מול המערב - מוביל בהתמודדות על תפקיד הנשיא, יומיים לפני הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שהמסר שג'לילי מציב במרכז תעמולת הבחירות שלו הוא שיקומה של הכלכלה האירנית אחרי שמונה שנות שלטון של אחמדינג'אד שלדבריו, נכשל בניהול הכלכלה האירנית. ג'לילי הוא אחד משלושה מועמדים שמרנים שמתמודד מול המועמד הרפורמיסט האחרון שנותר במרוץ - חסן רוחאני.

ג'לילי, שמנהל את המו"מ עם מעצמות המערב על תכנית הגרעין, דוחה את הטענות, שלפיהן אירן מפתחת יכולות גרעין צבאיות. הוא מכהן כראש צוות המשא ומתן משנת 2007 - ומאז הוא שומר על אותו קו של הכחשה גורפת.

נערכים? הנשיא רוחאני (צילום: AP)
חסאן רוחאני. הרפורמיסט האחרון | צילום: AP

הנשק של ג'לילי: הכלכלה והרשתות החברתיות

כל מועמד שייבחר ימשיך להיות כפוף לשלטון האייתוללות, ולכן לא צפוי שינוי במדיניות החוץ האירנית אחרי הבחירות, אלא רק שינוי סגנון. בנושא מדיניות הפנים והכלכלה, המנהיג חמנאי נוטה להשאיר את הטיפול לנשיא. זאת גם הסיבה שג'לילי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הנושא החשוב ביותר בבחירות הקרבות צפוי להיות כלכלת אירן, למועמד שינצח צריכה להיות תכנית רצינית לשיקום המצב".

ג'לילי, שנחשב לפעיל מאוד ברשתות החברתיות באירן, מפיץ הרבה מאוד סרטים ופוסטים (הודעות) בנושא הבחירות והכלכלה. עם זאת, על פי הדיווחים, רשת האינטרנט בבחירות האלה היא לא אותה הרשת שפעלה בשנת 2009, בשל הגבלות הממשל.

כתב סוכנות רויטרס טוען שלפעילות ברשת לא תהיה השפעה רצינית על ההצבעה. ג'לילי סבור שיש לו דרך להתמודד עם הסנקציות שמאטות את הכלכלה האירנית, וטוען שהוא יצליח לשקם את הכלכלה באמצעות מלחמה במעלימי מס, הורדת האינפלציה, ועידוד של ייצור וצריכה אירנית תוך ניתוק התלות בשוק החיצוני.