גלים עד לגובה של 3 מטרים
גלים גבוהים בהודו, היום | צילום: רויטרס

כשהיא בעוצמה הגבוהה ביותר, 5 מתוך 5, הסופה "פיילין", צפויה להגיע הערב להודו. הרשויות נערכות כבר לנזקי ענק, כפי שהותירה סופת הציקלון בשנת 1999 עם כ-10,000 הרוגים. הממשלה פרסמה אזהרה חמורה ביותר, בשל הנזק הגדול הצפוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוחות עזות וגשמים כבדים יורדים במזרח הודו, לקראת הגעתה, וקרוב ל-400 אלף בני אדם עזבו את בתיהם לבתי מחסה, מחשש לנזקים. על פי פקידים בממשלת הודו, הסופה צפויה להשפיע של 12 מיליון בני אדם.

מוסלמים והינדים רבים נאספו כבר במסגדים ומקדשים, והחלו להתפלל שהסופה לא תהיה הרסנית כמו זה שפקדה את המדינה לפני 14 שנה. "פיילין" מתאפיינת ברוחות שמנשבות במהירות של 220 קמ"ש לפחות, והיא צפויה לגרום לעלייה של 3.4 מטרים בפני הים בעת הפגיעה בחופים.

"יש לסערה פוטנציאל נזק גבוה מאוד, בהתחשב במהירות הרוחות", אמר אתמול ראש המחלקה למזג האוויר בהודו. בתמונות שמגיעות מהמדינה ניתן לראות משפחות שלמות שצועדות למקלטים, ענפי עצים שנשברים ותיירים שעוזבים אתרי נופש הצמודים לחוף.

הסופה דורגה בקטגוריה החמורה ביותר
400 אלף כבר התפנו מבתיהם | צילום: רוייטרס

"המקום כולו עשוי להיחרב"

מדינת המחוז אוריסה צפויה לספוג את הנזק הרב ביותר, ויורדים שם כבר גשמים כבדים. במקביל, במדינת המחוז אנדרה פראדש, השוכנת מדרום לאוריסה, מזג האוויר הביא להצפתם של שדות חקלאיים רבים. "אם הגלים יהיו גבוהים יותר, המקום כולו ייחרב", אמר ג'אגדש דסרי, העומד בראש כפר דייגים מקומי. "אנו מוכנים להתפנות".

במקביל, החלו להישמע אזהרות לקראת הציקלון בטלוויזיה, ברדיו וברמקולים ברחובות. בהודו טוענים כי הפעם הם מוכנים הרבה יותר ממה שהיו בסופה בשנת 1999.