ליידי גאגא ואובמה - גם הם שמאליים (צילום: חדשות 2)
ליידי גאגא ואובמה - גם הם שמאליים | צילום: חדשות 2

מזל טוב לכל הכותבים ביד שמאל: בשנת 1976 הכריזו במועדון האיטרים בבריטניה, על ה-13 באוגוסט כיום חגם של השמאליים. לכן היום, בפעם ה-36 ברציפות, חוגגים כ-10% מהאוכלוסייה את היום המוקדש רק להם.

המשמעות הביולוגית שמבדילה את השמאליים מבחינה מוטורית, היא שהם מפעילים את הצד הימני של המוח, בניגוד לימניים שמפעילים את צידו השמאלי. מפתיע לגלות שאנחנו מפתחים את הנטייה לצד דומיננטי רק בגיל חמש. החוקרים עדיין חלוקים בדעתם על מקור התופעה, כשחלקם מצביעים על תיאוריות אבולוציוניות הקשורות בהישרדותו של האדם הקדום, והשימוש שעשה בצדדים של המוח כמו בידיים. אחרים יגרסו שזוהי תופעה סביבתית הקשורה בלידה.

אגדות אורבניות ממאות רחוקות, טענו כי השמאליים הם מכשפים ונושאי רעות. אולם למרות שכל הדעות הקדומות הללו עברו מן העולם, עדיין נותרו השמאליים מופלים מבחינה מסוימת. עד היום טוענים הכותבים בשמאל כי מוצרים רבים מעוצבים ללא התחשבות בהם, בהם מספריים ועכבר המחשב.

אז מלבד הפעולות הדורשות קשר עין-יד כמו כתיבה, אכילה וחיתוך, אותם מבצעים איטרים בידם השמאלית, הם נאלצים לא אחת לפתח כישורים מיוחדים כדי להתמודד בעולם המותאם ברובו לימניים.  אך אם אתם שמאליים, דעו אתם לא לבד - נשיא ארה"ב ברק אובמה כותב בידו השמאלית, כך גם הזמרת ליידי גאגא, השחקניות מרלין מונרו ואנג'לינה ג'ולי, האסטרונאוט באז אולדרין וגם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.