המשטרה בעיר ברזיליה השתמשה ברימוני גז ואלות נגד מפגינים, בני שבט האמזונס, שהגיעו אמש (ג') למרכז הבירה הברזילאית כדי להפגין נגד סדרי העדיפויות של הממשל, ונגד מה שהם מגדירים "בזבוז הכספים לקראת אירוח גביע העולם בכדורגל", המונדיאל שייצא לדרך בעוד כשבועיים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חמושים בחץ וקשת נגד המונדיאל
חמושים בחץ וקשת נגד המונדיאל | צילום:

על פי הפרסומים בברזיל, לפחות אלף מפגינים הנושאים חצים וקשתות צעדו כאיש אחד לכיוון האצטדיון בעיר, קומפלקס ספורט ענק שצפוי לארח חלק ממשחקי גביע העולם, וזאת בכוונה להעלות אותו באש.

בני השבטים שהגיעו למקום מכל רחבי המדינה נדחקו מרחבת האיצטדיון על ידי המשטרה ופנו לכיוון ארמון Planalto, ארמון הנשיאות הברזילאי, ומקום משכנה של הנשיאה - דילמה רוסף. גם שם המתינו להם כוחות הביטחון, שהתמודדו ראש בראש מול כ-500 האינדיאנים הלבושים בתלבושות המסורתיות שלהם. לפני שנבלמו, הצליחו המפגינים לתפס על גג בניין הפרלמנט הברזילאי. על פי הדיווחים, חלק מהשוטרים, פונו לבית החולים עם חצים שננעצו בגופם.

אלף בני שבטים - מוכנים לקרב
אלף בני שבטים - מוכנים לקרב | צילום:

@

בברזיל חוששים שההפגנות יימשכו גם במהלך ימי הטורניר שמתחיל ב-12 ביוני, ויארח את 32 הנבחרות הטובות בעולם. המפגינים טוענים: "לקחתם לנו את האדמה, הרסתם לנו את הבית רק כדי לארגן משחקי כדורגל".

יוצא לברזיליה להילחם על הבית
יוצא לברזיליה להילחם על הבית | צילום:

למרות שנותרו רק עוד שבועיים, ברזיל עדיין נאבקת להשלים את המלאכה בכל האיצטדיונים, מתקני האימונים ואמצעי התחבורה בערים המארחות. מפגינים רבים טוענים שבגלל גביע העולם, עלות המחייה עולה ומכפילה את עצמה. לדבריהם, המקומיים העניים נאלצים לברוח מהערים או להידרדר לפשע, וזאת בזמן שבברזיל מצפים ל-600 אלף תיירים שיגיעו במיוחד לצפות במשחקים ויכניסו מיליונים לכלכלת המדינה.

המאבקים בבירה
המאבקים בבירה | צילום:

המחאה נגד המונדיאל אינה תופעה חדשה במדינת הסמבה והכדורגל, אבל הפגנה של בני השבטים היא מראה חריג מאוד במדינה. על פי כלי התקשורת בברזיל, ברחבי המדינה העצומה חיים יותר מ-800 אלף אינדיאנים, (0.5 אחוזים מהאוכלוסייה) שנאצלים להתמודד בשנים האחרונות עם צמצום דרמטי בשטחי המחיה שלהם וממשלה המתעלמת מאורך חייהם. כעת נראה שהם מתכוונים להשיב מלחמה.