אין תמונה
הפוסט מעורר המחלוקת באינסטגרם

שלא כדרך הטבע: בימים מתוחים אלה, בהם נערכות ברחבי העולם שלל הפגנות ומחאות נגד מדיניות ישראל ברצועת עזה בעקבות מבצע "צוק איתן", כל תמונה או פוסט בגנות ישראל ובעד הפלסטינים מעוררים סערה. אלא שמיליוני העוקבים אחר ערוץ הטבע "נשיונל ג'יאוגרפיק" ברשתות החברתיות לא ציפו שהמאבק בין ישראל לחמאס יגיע גם לעמוד השלו והפסטורלי של הערוץ באינסטגרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין שלל תמונות של צוקים, פלגי מים, ציפורים ופרחים, פורסמה אמש (שבת) בחשבון האינסטגרם הרשמי של "נשיונל ג'יאוגרפיק", שאחריו עוקבים 6 וחצי מיליון משתמשים, תמונה מהפגנה פרו-פלסטינית שנערכה בסיאטל שבמדינת וושינגטון בארצות הברית.

בתמונה נראה אחד המפגינים מנופף בדגל פלסטין, עוטה כאפייה על כתפיו - בעוד מאחוריו נושאים מפגינים בובה בדמות גופה מוכתמת ב'דם'. מפגינים נוספים הניפו שלט עליו נכתב "להפסיק את המימון האמריקני של הכיבוש הישראלי".

מפעיל העמוד הפופולרי שהעלה את הפוסט השנוי במחלוקת, כתב בתיאור התמונה: "התשוקה של אוכלוסיית העיר הזו להתבטא בסוגיות כלל עולמיות תמיד באה לידי ביטוי ברחובות", והוסיף את התיוגים: 'סיאטל', 'ישראל' ו'פלסטין'.

הפרסום חולל סערה: "ישראל רוצחת תינוקות"

התמונה, שזכתה כבר לכ-100 אלף לייקים, חוללה מיד סערה וגררה אלפי תגובות נזעמות של יהודים וישראלים - זאת לצד תגובות תומכות רבות בפלסטינים: "ישראל, תפסיקי לרצוח תינוקות", כתב אחד המגיבים.

"הישראלים מחונכים אבל רוצחים נשים וילדים, איפה האנושיות שלהם?", התרעמה מגיבה אחרת. "ישראל רצחה יותר אנשים בקיץ הזה מאשר נגיף האבולה. זה צריך להיות מוכר כווירוס המסוכן יותר", כתב אחר. מספר גולשים מטורקיה אף קראו "להשמיד את ישראל".

אין תמונה
חלק מהתגובות לתמונה בעמוד הרשמיגולשים אחרים, רבים מהם ישראלים או יהודים, תהו מה פרסום שכזה עושה בעמוד של ערוץ שאמור להיות נייטרלי והסירו בתגובה את המעקב שלהם אחר העמוד: "כארגון שמתיימר להיות אובייקטיבי בחקר הטבע, אתם לא אמורים לפרסם פוסטים כאלה", כתב מגיב ישראלי.

"צריך לשחרר את עזה - אבל מהטרוריסטים של החמאס", הגיב אחר. "ואם היו יורים עליכם טילים, מה הייתם עושים?", תהתה גולשת. "שמחה שאתם יכולים להפגין שם בחופשיות, כי עם חמאס זה ממש לא היה קורה. חבל שלא מראים את שני הצדדים, שנאה מצטלמת כנראה טוב יותר", כתבה עוקבת נוספת.

סרטון עם התיוג 'ישראל' הועלה לאינסטגרם - ונערך מחדש

בנובמבר האחרון פורסם באותו העמוד בדיוק סרטון קצר שפרסם אחד מצלמי הארגון שתיעד את המדרגות הנעות בנמל התעופה בן גוריון. לסרטון צורף הכיתוב "היעד הבא - ישראל".

הפוסט התמים זכה עד מהרה לשצף של תגובות אנטי-ישראליות, וכתוצאה מכך - החליטו האחראים על חשבון האינסטגרם של "נשיונל ג'יאוגרפיק" לערוך את הסרטון מחדש - ולהוריד ממנו את התיוג "ישראל". מהארגון נמסר אז בתגובה כי התיוג 'ישראל' הורד מהסרטון, לאחר שזכה לשלל תגובות שלא היו רלוונטיות.