פוטין ואחמדינג'אד. ארכיון (צילום: רויטרס)
פוטין ואחמדינג'אד. ארכיון | צילום: רויטרס

מנסה למנוע פעולה צבאית באירן: ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין אומר הערב שרוסיה מודאגת מ"האיום ההולך וגדל" לתקיפה ברפובליקה האסלאמית בשל תכנית הגרעין במדינה. פוטין הזהיר כי צעד כזה יהיה בגדר "קטסטרופה אמיתית".

במאמר שיתפרסם מחר במסגרת פרסומי מדיניות החוץ של ארצו, שישה ימים לפני הבחירות לנשיאות בהן ינצח כמעט בוודאות, פוטין התייחס גם לאפשרות של פעולה צבאית של המערב או של ארצות ערב בסוריה.

"אני מקווה מאוד שארה"ב ומדינות אחרות לא ינסו לצאת למהלך צבאי בסוריה, בלי סנקציות ממועצת הביטחון של האו"ם", כתב פוטין לפי התקציר שפרסמה הערב סוכנות הידיעות "רויטרס".

בנושא אירן הוא כתב: "האיום הגובר למתקפה צבאית במדינה הזו מדאיג את רוסיה, אין ספק. אם זה יתרחש, התוצאות יהיו באמת קטסטרופליות. בלתי אפשרי לדמיין את קנה המידה האמיתי שלהן".

ארה"ב מתגברת כוחות במפרץ הפרסי

למרות הלחצים שמפעילה ארה"ב על ישראל שלא לצאת לפעולה צבאית ולאחר שדוח סבא"א האחרון קבע כי אירן ממשיכה להרחיב את תוכנית הגרעין שלה, בפנטגון הוחלט על תגבור כוחות הצבא האוויריים והיבשתיים במפרץ הפרסי.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח אתמול כי צבא ארה"ב הודיע לקונגרס על כוונתו לשדרג את מערכות הביון ואת מערכות הנשק של כלי השיט באזור מצרי הורמוז, וכן לרכוש ציוד חדש לגילוי ולפינוי מוקשים ולהרחבת יכולות המעקב במצרים ובסביבתם.

שדרוג הנוכחות הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי מסבה את תשומת הלב למה שבכירים בצבאה הגדירו כחיסרון אפשרי במקרה של קונפליקט צבאי עם אירן. מפקד הפיקוד המרכזי ביקש את שדרוג המערכות לאחר שבאביב האחרון הוצגו לו חוות דעת שחשפו "חורים" ביכולת ההגנה והמוכנות הצבאית במקרה שטהרן תנסה לסגור את מצרי הורמוז, כך על פי בכירים בצבא.

אחד החששות העיקריים של ארה"ב הוא מפני יכולתה להגיב במהירות למצב שבו אירן תמקש את מצרי הורמוז, דרכם עוברים כמעט 20% מהנפט הנסחר בעולם. "כשהאויב מראה סימנים רבים יותר של יכולת, אנו שואלים מה אנו יכולים לעשות כדי להתעלות עליו", אמר גורם בצבא האמריקני. "עליהם לדעת שאנו נוקטים צעדים על מנת לוודא שנהיה מוכנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק