החיפושים יועברו לקבלנים פרטיים (צילום: רויטרס)
החיפושים יועברו לקבלנים פרטיים | צילום: רויטרס

ממצאים חדשים בפרשת היעלמות המטוס המלזי: דוח חדש שפורסם מעלה כי המטוס, שנעלם ב-8 במרס, ככל הנראה הנמיך טוס לאחר שאזל לו הדלק כשעה לאחר ההמראה - כך פורסם הבוקר (ג') ב"וול סטריט ג'ורנל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הדוח, שמתבסס על נתוני התשדורת האחרונים בין המטוס לקרקע, הטיסה התרסקה בחלק מבודד באוקיינוס ההודי, במרחק של 25 מיילים ימיים מנקודת התשדורת האחרונה. חוקרי ההתרסקות האוסטרליים משוכנעים שזיהו באופן כללי את אתר ההתרסקות, למרות שהחיפושים הימיים והאוויריים באזור לא העלו דבר. ההערכה לגבי מקום ההתרסקות היא תוצאה של חישוב המרחק אותו עבר המטוס לאחר שהנמיך טוס, וחישוב של מרחב טעות בטווח של חמישה מיילים ימיים מנתוני הלוויין. 

הדוח מנסה לענות על אחת השאלות הקריטיות מאז היעלמות המטוס: מדוע נתוני הלוויין והתשדורות השגרתיות מהמטוס מצביעים על מקומות שונים? לטענת החוקרים, הגורם הוא ככל הנראה איפוס של מערכות החשמל במטוס לאחר שאזל הדלק.

אוסטרליה תכריז על סוף החיפושים מצידה

משפחות הנעדרים דרשו את פרסום הדוח (צילום: רויטרס)
משפחות הנעדרים דרשו את פרסום הדוח | צילום: רויטרס

במקביל, הרשויות באוסטרליה מנסות לחדד את ההתמקדות באזור החיפוש על ידי האזנה לקולות שתועדו על ידי מיקרופונים תת-ימיים במהלך החיפושים בקרקעית האוקיינוס, אך הסיכויים להשגת מידע בדרך זו אינם גבוהים.

מאמצי החיפוש היקרים והנרחבים צפויים לעבור בקרוב לידיים פרטיות - הרשויות האוסטרליות יעמידו בשבוע הבא מכרז לקבלני ביצוע פרטיים, והדוח המפורט שפורסם היום לבקשת המשפחות אמור לעודד את היזמים הפרטיים להגיש הצעות לחיפוש. 

הצי האוסטרלי צפוי להכריז על כישלון החיפושים כבר מחר, והספינה הסינית ז'ו קז'ן נותרה היחידה באזור החיפושים. על פי ההערכות, יידרשו כשלושה חודשים כדי למפות את האזור כולו.