בית כלא שמור, אילוסטרציה (צילום: AP)
בית כלא שמור, אילוסטרציה | צילום: AP

עשרות הרוגים וכ-90 פצועים במהומות בבית כלא "סנטרו-אוקסידנטל" במערב ונצואלה. המהומות החלו לאחר שנפוצה שמועה בכלא לפיה צפויים להגיע כוחות ביטחון למקום על מנת לבצע חיפוש בכלא, ולמצוא כלי נשק אסורים. כלי תקשורת מקומיים מדווחים כי מספר ההרוגים נע בין 26 ל-54.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קצין בשירות בתי הסוהר במדינה דיווח כי עשרות נהרגו, ביניהם שומר של בית הסוהר, אך סירב להוסיף פרטים על המקרה. המהומות התרחשו בשני מוקדים שונים - בין כנופיות יריבות המנסות להשיג שליטה במתקן, וגם בין אסירים לכוחות הביטחון אשר ניסו להפסיק את המהומות.

אסירים חמושים בבתי הכלא

_OBJ

בתי הכלא בוונצואלה נשלטים על ידי כנופיות חמושות, והם לעיתים קרובות מורדים בשירות בתי הסוהר עקב מחלוקות עם השומרים. "מי הולך להיות מואשם בטבח באחד מבתי הכלא שלנו? הממשלה הלא-אחראית שלנו" - כתב מנהיג האופוזיציה בוונצואלה אנריקה קפרילס ברשת החברתית טוויטר.

34 בתי הכלא במדינה הדרום אמריקנית נועדו להכיל רק כשליש מ-50 אלף האסירים השוהים בהם עתה, כך דיווחו ארגוני זכויות אדם במדינה. נתון זה מצביע על בעיית הצפיפות הכבדה שיש בבתי המאסר. כתוצאה מן הצפיפות הגדולה, קל יותר לאסירים להכניס כלי נשק לתחומי הכלא. רוב האסירים חמושים, ומאות נהרגים מדי שנה במהומות שפורצות בבתי הכלא בין כנופיות המנסות לשים את ידן על העליונה.

מקרה נוסף היה רק לפני שנתיים

ב-2011 התרחש מצור בן חודש של חיילים על כלא "אל-רודאו" בחוצות הבירה קראקס על מנת למנוע את המהומות במקום. באירועים אלו נרצחו באכזריות 22 בני אדם, ורק כשהוזעקו למקום כ-5000 חיילים, הם הצליחו לבסוף להשיב את הסדר על כנו.