גליקמן אחרי התקיפה (צילום: בנימין גוטפארב)
גליקמן אחרי התקיפה | צילום: בנימין גוטפארב

דב גליקמן, שהותקף בלילה שבין שישי לשבת בשעה שעשה את דרכו מבית הכנסת בקייב, שחזר הבוקר (א') את רגעי האימה. "הם הכו אותי בראש, שברו לי את המשקפיים ונתנו לי בעיטות עם נעליים, כנראה עם מסמרים", סיפר בריאיון לגל"צ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גליקמן, שעדיין מאושפז בבית החולים באוקראינה, אמר כי הבחין בשלושה בחורים עומדים בצומת סמוך, אך לא האמין שיקרה דבר. "כשפניתי לרחוב חשוך שמעתי שמישהו רץ אחרי", סיפר. "הסתובבתי וראיתי שני בחורים רצים. הם היו עם כובעים שחורים וראיתי רק את העיניים שלהם".

דב הבין כי לא יוכל להימלט והחל לזעוק לעזרה. "צעקתי: 'תעצרו, מה אתם רוצים ממני? זה לא עזר, הם הכו אותי וצעקו: 'ג'יד'. זה נמשך כמה שניות ואני כל הזמן צעקתי: 'תעזרו לי'. הייתי בשוק לא הצלחתי לחשוב מה לעשות".

גליקמן מציין כי בשלב מסויים החלו אזרחים לצעוק לעברם של הבריונים להניח לו עד שהצליח להימלט. "הם ישבו במכונית והסתכלו לאן אני הולך, הלכתי לבית הכנסת בחזרה. לא ראיתי כלום, הכל היה שחור בעיניים, הכל היה דם. כשחיכיתי לאמבולנס התעלפתי".

"היה להם מבט של רצח בעיניים"

"ראינו שלושה אנשים עומדים מהצד ומסתכלים במבט של רצח בעיניים", סיפר בנימין גוטפארב, ראש ישיבת "אורח חיים", בשיחה עם חדשות 2 Online על התקיפה. "הם הלכו עם נעליים כמו של הנאצים; הם נתנו לו בעיטות ודקרו אותו".

"הסובלנות גם מצד השלטונות וגם מצד האופוזיציה כלפי המפגינים באוקראינה, שהביעו הצהרות אנטישמיות במהלכן, נתנה את האות לגורמים אנטישמיים לתקוף יהודים ולהתרת דמם חלילה", אמר בתגובה לאירועים נשיא ועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמיט. "אנו דורשים מהשלטונות לשמור על יהודי אוקראינה מפני הפורעים הללו ולמגר כל תופעה אנטישמית בנחישות הראויה".

האירוע הנוכחי מצטרף למקרה נוסף שהתרחש באוקראינה רק בשבוע שעבר, אז הותקף מורה בתלמוד תורה בעיר על ידי שלושה מקומיים. ככל הנראה, האיש הוכה לאחר שהשלושה עקבו אחריו כשיצא מבית הכנסת ותקפו אותו סמוך לביתו.