מאסר עולם ללא אפשרות לשחרור מוקדם - זה העונש שהטיל הערב (ה') בית המשפט בקליבלנד על אריאל קסטרו, שבמשך למעלה מעשור החזיק בשבי שלוש צעירות. התביעה דרשה בתחילה להטיל על "המתעלל מאוהיו" עונש של לא פחות מאלף שנות מאסר בגין ההתעללות הפיזית, המינית והנפשית ממנה סבלו הנשים. "מנסים לצייר אותי כמפלצת", אמר קסטרו בבית המשפט, "אבל אני לא מפלצת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשאספתי את הקורבן הראשון לא תכננתי לחטוף אותה", ציין קסטרו באולם בית המשפט, מול המצלמות. "אני לא אדם אלים ויש לי ערך לחיי אדם". הוא הוסיף כי הוא מעוניין להתנצל בפני הנשים שחטף ואמר: "אני מקווה שיש בלבן מקום שבו יוכלו לסלוח לי".

במהלך הדיון אמר עורך דינו של קסטרו כי הלקוח שלו מקבל "אחריות מלאה" על המעשים המיוחסים לו. השופט מיייקל רוסו הגיב ואמר שלאור חומרת הפשע, "הדבר לא הופך אותו למכובד יותר". למרות שעד כה קסטרו לא הביע חרטה על מעשיו, הוא ניסה להתנצל בדיון בפני שלוש החטופות, אך עורך דינו הפסיק אותו.

שלוש הבנות - מישל נייט, אמנדה ברי וג'ינה דה חסוס - בחרו להעיד במשפט נגד קסטרו. אתמול חשף התובע כי הנשים כתבו יומנים בהם תיארו בפירוט את הזוועות שעברו ובאילו תאריכים. בין השאר חשפו היומנים כיצד פיתה קסטרו את הצעירות בעזרת הבטחות שווא כמו הבאת גור כלבים למען הילדים. עוד נכתב ביומנים שקסטרו נעל את הנשים ברכב חונה במחסן במשך שלושה ימים, כשקיבל אורחים, ונחשפו עדויות רבות למסכת ההתעללות האכזרית והשיטתית שלו.

קסטרו, שהואשם ב-937 סעיפים ובהם חטיפה, אונס, תקיפה ועוד, הודה ברובם. התובע במשפט, טים מקגינטי, אמר שקסטרו נהג לקשור את קורבנותיו בקרסוליים ונתן להן ארוחה אחת ביום. "הוא מודה בהתנהגות הלא אנושית והבלתי נסבלת שלו, אבל נותר ללא תחושת אשמה למעשיו", אמר התובע.

בית הזוועות בקליבלנד (צילום: AP)
בית הזוועות בקליבלנד | צילום: AP

"מסמך של התעללות וחיים בשבי"

מקגינטי ציין כי בית המשפט למד על עדויות רבות למעשיו של קסטרו מיומן של אחת החטופות, שאותו הגדיר "מסמך של התעללות וחיים בשבי". "ההתעללות המינית, העובדה שהן נסגרו בחדר חושך, הציפייה בחשש להתעללות הבאה, החלומות על בריחה והגעגועים למשפחה, האזיקים שקשרו אותן לקיר, ההרגשה שהן מוחזקות כאסירות מלחמה - כל העלילות הנוראיות האלה מוזכרות ביומן", אמר התובע.

מהיומן המדובר עולה עוד שאחת מהן נאלצה ללבוש לראשה קסדת אופנוע בזמן שהייתה קשורה באזיקים לקירות המרתף, ואחרי שניסתה לברוח היא נקשרה בצווארה לקיר. ביומן גם מוזכרים אירועים שעליהם הבנות כבר סיפרו, כמו למשל העובדה שקסטרו הרעיב והכה אותן בכל פעם שהן נכנסו להריון, ואילץ את אחת מהן לעשות הפלה חמש פעמים.

כשאחת מקורבנותיו כרעה ללדת בחג המולד 2006, הכריח קסטרו אישה אחרת, באיומי רצח, ליילד את העובר. מיד אחרי שיילדה את התינוקת המיילדת נאנסה. התביעה ביקשה מהשופטים למנוע מקסטרו לראות אי פעם את בתו.