12 מדליפים נעצרו (צילום: רויטרס)
אפל מסרה מידע | צילום: רויטרס

על רקע גילוייו המרעישים של אדוארד סנואודן על שיטות איסוף המידע של סוכנויות הביון, פרסמה היום (ד') ענקית הטכנולוגיה אפל דוח ובו היא חושפת את כל הבקשות שהגישו ממשלות בעולם לקבלת מידע על לקוחותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בראש הרשימה ניצבת, באופן בלתי מפתיע, ארצות הברית. על פי הנתונים שפרסמה אפל, הממשל בוושינגטון הגיש כ-3,000 בקשות חשיפה במחצית הראשונה של שנת 2013. באפל לא פרסמו את המספר המדויק של הבקשות שאושרו, אך מציינים כי מדובר בפחות מאלף. לדברי החברה, הרוב המוחלט של הבקשות שאושרו קשורות לאירועים בעלי פן פלילי, בניסיונות לאתר נעדרים ואפילו במניעת התאבדויות.

על פי הדוח, במקרה שהבקשה מתקבלת, מקבלים החוקרים את פרטי חשבון האייטיונס של המשתמש, את מספר כרטיס האשראי שלו ואת הסיסמה לשירותי הענן של אפל. במקרים מסוימים אפילו מוסרת החברה לרשויות תמונות השמורות בזיכרון המכשיר.

בחברת אפל מתעקשים שכל בקשה נבדקת בצורה מעמיקה ורק במקרים דחופים, המצריכים את התערבות הרשויות באופן מיידי, ניתן האישור. לצד הבקשות מממשלת ארצות הברית, בקשות נוספות נרשמו מקנדה, בריטניה, הודו, אירלנד ו-13 מדינות אחרות. ישראל, למקרה שתהיתם, לא נמצאת ברשימה.

הפרסום של חברת אפל העולמית הוא מעין מחווה של שקיפות כלפי הלקוחות שלה, בעקבות הסערה הדיפלומטית הגלובלית שעוררו בחודשים האחרונים החשיפות של סנואודן. סנואודן, הנהנה בימים אלה ממקלט מדיני ברוסיה, סיפר במספר הזדמנויות שונות כי המניע העיקרי מאחורי החשיפה שלו היה הדאגה לאזרח הפשוט, שכלל אינו מודע לגופים המנטרים אותו ולא חושב פעמיים לפני פרסום סטטוס בפייסבוק או ביצוע חיפוש בגוגל.