סנואודן (צילום: AP)
ממשיך להסעיר את העולם, סנואודן | צילום: AP

פרשת הציתותים שחשף המדליף אדווארד סנואודן הכתה גלים וגרמה לתקריות דיפלומטיות רבות, אך שאלה אחת נותרה פתוחה: כיצד השיג סנואודן, עובד זוטר ב-NSA (הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב) את המידע הרגיש? לע פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, סנואודן שכנע עשרות עובדים בסוכנות למסור לו את סיסמאותיהם, על מנת לקבל גישה למידע הרגיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, סנואודן ביקש מכ-20-25 עובדים בבסיס הסוכנות בהוואי למסור לו את ססמאות המחשב שלהם, לאחר שהסביר להם כי הסיסמאות דרושות לו לצורך עבודתו כמנהל מערכות המחשב. כך השיג סנואודן גישה לעשרות אלפי מסמכים המכילים מידע שלא היה אמור להיות נגיש לו. לדברי מקורות אמריקניים, חלק מהמידע היה משותף גם לגורמי מודיעין בריטיים.

מקורות בממשל האמריקני, המקורבים לחקירת נזקי ההדלפה, מסרו לסוכנות הידיעות כי מספר עובדים שמסרו את ססמאותיהם תוחקרו ואף הועברו למשימות אחרות. כמו כן מסרו הגורמים כי החקירה מתעכבת, מכיוון שסנואודן הצליח לטשטש חלק מעקבותיו האלקטרוניים.

"בעולם המסווג יש הבחנה חדה בין אנשים פנימיים למערכת ואנשים חיצוניים. אם קיבלת אישור, ובמיוחד אם עברת בדיקת פוליגרף, אתה פנימי והמערכת מניחה שניתן לסמוך עליך", אמר סטיבן אפטרגוד, מומחה אמריקני לגופים סודיים. "יש סוכנויות שמתקשות להבין שהאיש הפנימי אינו אמין, ויכול להוות איום".

אם הדיווח של סוכנות "רויטרס" נכון, הרי שמדובר בפרצת אבטחה חמורה, ייתכן שאף החמורה ביותר בהיסטוריה בת 61 השנים של הסוכנות לביטחון לאומי. בחודש שעבר דווח כי הסוכנות לא התקינה את התוכנות המתקדמות ביותר למניעת הדלפות בבסיס בהוואי, בו עבד סנואודן במשך כחודש וממנו השיג חלק מהמידע המסווג אותו פרסם.