קנאביס רפואי (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
הג'וינטים יהפכו ל"קלילים" יותר | צילום: חדשות 2

שמים סוף לבירת הסמים הקלים: ממשלת הולנד אומרת היום שהיא מתכוונת לכלול חלק מתערובות המריחואנה ברשימת הסמים המסוכנים והקשים, כמו קוקאין ואקסטזי. מדובר באחרון בסדרת צעדים שנועדו לצמצם את השימוש במריחואנה במדינה ולשנות את התדמית הפלורליסטית כלפי צרכני הסמים.

משמעות ההחלטה היא שרוב החנויות או בתי הקפה שמוכרים היום באמסטרדם את המריחואנה לתיירים שמגיעים במיוחד כדי לנפוש ב"היי" ייאלצו למכור תערובות חלשות יותר ממה שמוכר כיום. מתנגדי המדיניות אומרים בתגובה שלממשל יהיה קשה מאוד לאכוף את ההגבלות החדשות.

על פי החוק ההולנדי, אחזקת מריחואנה היא לא חוקית - רק בכמות קטנה לשימוש עצמי. באסמטרדם ובשאר הערים, ה"קופי שופס" עדיין פועלים לפי חוק אך ככל הנראה יחלו למכור סיגריות פחות ממסטלות. השינוי הגדול שנעשה לאחרונה בחוק הוא שלאזרחים אסור לגדל את צמח הקנאביס בעצמם.

המריחואנה הופכת חזקה יותר ויותר

צפו: יום כתום בהולנד (צילום: רויטרס)
להולנד נמאס מהסטלנים | צילום: רויטרס

שר הכלכלה של הולנד, מקסים וורהאגן, אמר שכיום המריחואנה או הקנאביס מכילים יותר מ-15% של החומר הפעיל THC והסם חזק בהרבה מכפי שהיה לפני עשור. לכן, לדבריו, צריך לראות במריחואנה סם מסוכן. במסיבת עיתונאים שנערכה בסוף השבוע אמר וורגהאן שהמריחואנה "משחקת תפקיד חשוב בפגיעה בבריאות הציבור".

ג'פרי פרסונס, פסיכולוג מניו יורק ומומחה להתמכרויות, חושש שהחוק לא יספק את השינוי הדרוש. "אם זה מעודד עישון של סיגריות עם פחות חומר אקטיבי, אז הרשויות בעצם לא השיגו דבר שקשור לבריאות הציבור", אמר ל"האפינגטון פוסט". שר המשפטים ההולנדי אומר שהוא מצפה מבעלי החנויות לבקר את עצמם ולא למכור חומרים מסוכנים. לפי אזהרותיו, בקרוב יחלו שוטרים לבדוק מה בדיוק מוכרים ב"קופי שופס".

המאבק במכירת המריחואנה בכלל ו"תיירות הסטלנים" בפרט צובר תאוצה בשנים האחרונות. מספר בתי הקפה שקיבלו אישור למכור סמים הופחת משמעותית ולפני מספר חודשים הודיעה הממשלה שבכוונתה לאסור כליל מכירה של מריחואנה לתיירים. במשרד הבריאות ההולנדי טוענים שמחקרים רבים מצביעים על קשר ישיר בין שימוש במריחואנה למחלות נפש.

על פי בדיקות שנערכו במכון "טרימבוס" לבריאות הנפש, כמות החומר הפעיל THC שנמצאת היום במריחואנה מגיעה לעיתים ל-18%. בשנות ה-70 כמות החומר הפעיל הייתה רק 4%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק