מתקפת הטרור במומבאי הסתיימה לאחר שלושה ימים עקובים מדם, במהלכם נהרגו 200 בני אדם לפחות, מתוכם 22 בעלי אזרחות זרה, ומאות בני אדם פונו אל בתי החולים בעיר. עדיין קיים חשש כי מספר ההרוגים יסתכם ב-300 לאחר פינוי כל הגופות מבתי המלון ש"נכבשו" בידי המחבלים.

במקביל למימדי האסון שמתחילים להתבהר, יוצאים פרטים ראשונים מחקירת הפיגוע על ידי כוחות הביטחון ההודיים. מהחקירה עולה כי עשרה מחבלים חמושים הגיעו להודו כבר לפני חודש. חלקם שכרו חדרים בבתי המלון על מנת לאסוף מודיעין על יעדי התקיפה, והיו מצוידים במיטב אמצעי הטכנולוגיה, כולל מחשבים, מכשירי קשר, טלפונים סלולריים ומכשירי ג'י.פי.אס.

פעולה מתואמת שתוכננה תקופה ארוכה מראש

יתר המחבלים הגיעו למומבאי בליל הפיגוע, ככל הנראה דרך הים. היום נמצאה ספינת האם, ממנה ירדו המחבלים כנראה לסירות הגומי שבאמצעותם הגיעו לחוף הים של מומבאי, ועליה גופתו של רב החובל, שנרצח אף הוא על ידי המחבלים.

ההרוגה הנוספת בהודו יוכבת אורפז (צילום: חדשות)
יוכבת אורפז ז"ל, מההרוגים בבית חב"ד (חדשות 2) | צילום: חדשות

כתבנו רוני דניאל מוסיף, כי מדובר בפעולה שהוכנה במשך תקופה ארוכה מאוד מראש. הייתה למחבלים היכרות אינטימית עם האתרים אליהם רצו להגיע, מה שמלמד על איסוף מודיעין רציני ואינטנסיבי, הרבה לפני האירוע. הערכות שונות בהודו מדברות על בין 40 ל-50 מחבלים שהשתתפו במתקפה הזו, עם יכולות תיאום והעברת מידע ביניהם.

המחבל שנתפס: "רצינו לבצע פיגוע כמו ה-11 בספטמבר"

אחד המחבלים שנעצר על ידי ההודיים, סיפר כי מטרתם של הטרוריסטים הייתה לא פחות מלבצע פיגוע "בדמות ה-11 בספטמבר", ולפיכך גם בחירת המטרות נוהלה בקפידה: שני בתי מלון יוקרתיים, בהם עשויים להימצא אזרחים מערביים רבים, בעיקר אמריקניים ובריטיים; המרכז היהודי בעיר, בית חב"ד, בו ברור היה שיימצאו יהודים או ישראלים, מטרות איכותיות ביותר עבור כל ארגון איסלאמי; וכן שורה של מטרות איכות הודיות במומבאי, בהן מסעדה יוקרתית, תחנת רכבת מרכזית ובית חולים - על מנת לגרום לפאניקה ולמספר רב של נפגעים.

"החמושים שהשתלטו על בתי המלון היו מאומנים ביותר, חסרי רחמים ומתורגלים", אמר אמש אחד ממפקדי כוח הקומנדו שהיה מעורב בלחימה במלון ה"טאג' מאהל". על פי עדויות השוטרים ההודיים, המחבלים היו מצויידים באמצעים לראיית לילה, בעוד הכוחות ההודים לא מצאו את דרכם במבוך של בתי המלון הענקיים. "הם הכירו מצויין את מבנה המלון ונראה כי אספו מודיעין בצורה מקיפה לפני המתקפה, מדובר באנשים ללא רחמים שהרגו את כל מי שנקרה לדרכם", הוסיף איש הקומנדו ההודי.

הריסות בבית חב"ד: כך זה נראה מבפנים, באדיבות מעריב (צילום: חדשות)
בית חב"ד - מפנים (באדיבות מעריב) | צילום: חדשות

אל"מ (מיל.) ליאור לוטן, מומחה לטרור מהמרכז הבינתחומי, מסביר כי "מדובר בפעולה מתואמת וברמה גבוהה מאוד, אם לא כזו מנוהלת על-ידי מדינה. צריך להבין שאל-קאעידה איבד הרבה מכוחו בעקבות התקיפות האמריקניות באפגניסטן והמצוד אחרי בן לאדן, היום מדובר על רשת של ארגונים קטנים, היונקים את השראתם מאל-קאעידה. במתקפה על מומבאי - מדובר ככל הנראה בארגון מקומי או פקיסטני, שהביא לידי ביטוי את הטכניקות של אל-קאעידה, כדי להשיג את מטרותיה של אל-קאעידה". 

מתקפת טרור במומבאי - סיקור מיוחד:

הסתיימה מתקפת הטרור במומבאי: זוהו 6 גופות בבית חב"ד

סוף טראגי: הזוג הולצברג נרצח

חשש כבד לחיי הישראלים בהודו

פיגוע בהודו: מאות בני ערובה במומבאי

פרסום ראשון: צילומי החטופים בהודו

רינה פושקרנה בטור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט