בדרכן לישראל. ספינת מלחמה אמריקנית (צילום: רויטרס)
נושאת מטוסים אמריקנית | צילום: רויטרס

מתכוננים למלחמה? למרות הלחצים שמפעילה ארה"ב על ישראל שלא לצאת לפעולה צבאית ולאחר שדוח סבא"א האחרון קבע כי אירן ממשיכה להרחיב את תוכנית הגרעין שלה, בפנטגון הוחלט על תגבור כוחות הצבא האוויריים והיבשתיים במפרץ הפרסי.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מפרסם היום כי צבא ארה"ב הודיע לקונגרס על כוונתו לשדרג את מערכות הביון ואת מערכות הנשק של כלי השיט באזור מצרי הורמוז, וכן לרכוש ציוד חדש לגילוי ולפינוי מוקשים ולהרחבת יכולות המעקב במצרים ובסביבתם.

שדרוג הנוכחות הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי מסבה את תשומת הלב למה שבכירים בצבאה הגדירו כחיסרון אפשרי במקרה של קונפליקט צבאי עם אירן. מפקד הפיקוד המרכזי ביקש את שדרוג המערכות לאחר שבאביב האחרון הוצגו לו חוות דעת שחשפו "חורים" ביכולת ההגנה והמוכנות הצבאית במקרה שטהרן תנסה לסגור את מצרי הורמוז, כך על פי בכירים בצבא.

"במקרה של עימות נהיה מוכנים"

אחד החששות העיקריים של ארה"ב הוא מפני יכולתה להגיב במהירות למצב שבו אירן תמקש את מצרי הורמוז, דרכם עוברים כמעט 20% מהנפט הנסחר בעולם. "כשהאויב מראה סימנים רבים יותר של יכולת, אנו שואלים מה אנו יכולים לעשות כדי להתעלות עליו", אמר גורם בצבא האמריקני. "עליהם לדעת שאנו נוקטים צעדים על מנת לוודא שנהיה מוכנים".

הצעדים הללו מתווים את האופי האפשרי של קונפליקט בין אירן למערב: אירן עשויה למקש את המצר ולהשתמש בסירות מהירות חמושות בכבדות על מנת לתקוף או להתנגש באוניות מערביות שינסו לפנות את הנתיב הימי. תקיפה מוצלחת של אירן על כלי שיט אמריקני עלולה לגרור את ארה"ב לעימות בקנה מידה רחב יותר.

בכירים בפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב הודיעו למחוקקים שהם מעוניינים לפרוס את המערכות החדשות לאיתור מוקשים עוד לפני הסתיו. בנוסף, יחידות מבצעים מיוחדים של ארה"ב שממוקמות באיחוד האמירויות ייטלו חלק בכל פעולה צבאית במצר במידה שאירן תנסה לסגור אותו. גורם בצבא ארה"ב אמר כי הכוחות הללו פועלים לאמן יחידות עלית מקומיות במדינות המפרץ, בהן איחוד האמירויות, בחריין וכוויית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק