סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת, כי אותו הנשק בו נעשה שימוש הבוקר בפיגוע בבית הספר היהודי בטולוז "אוצר התורה" - הוא הנשק שבו עשו שימוש בחיסול שלושת החיילים הצנחנים בשבוע שעבר בטולוז ובמונטובן.

על פי הדיווח, המשטרה הצרפתית חוקרת שני מכתבי איום שנשלחו לבתי ספר יהודיים בפריז. במשטרה המקומית אומרים כי במהלך הפיגוע היום ירה החשוד בירי 15 כדורים לעבר אנשי בית הספר ותלמידיו.

עדי ראייה: "מראות זוועה בבית הספר"

שעות לאחר הירי בבית הספר היהודי בטולוז, שגבה את חייהם של ארבעה מבני הקהילה בעיר הצרפתית - שלושה מהם ילדים, מתבררים מימדי הזוועה של האירוע.

עד ראייה לפיגוע, אחד האבות מהקהילה היהודית שחיפש ומצא את בנו המפוחד בתוך בניין בית הספר, סיפר כי "ראיתי שני אנשים מתים מול בית הספר, מבוגר וילד. בתוך בית הספר, זה היה מראה זוועה. ראיתי שם את גופותיהם של שני ילדים קטנים".

אב נוסף מהקהילה אמר לרדיו RTL הגרמני: "איך הם יכולים להתקיף משהו כל כך קדוש כמו בית ספר, להרוג ילדים בגובה 60 סנטימטרים?". הרב משה לוין, ראש הקהילות היהודיות בצרפת, הגיע גם הוא לבית הספר בטולוז ואמר: "כל הקהילה היהודית מתאבלת. מול כזו דרמה, כזו זוועה, איש לא יכול לעמוד אדיש".

"איש על אופנוע התחיל לירות כאן באופן ברברי וברוטלי, זה היה בלתי נסבל", אמר ל-BBC חבר הקהילה היהודית בעיר. "אני עדיין נסער. רק בגלל שאנו שונים - זו לא סיבה להרוג אותנו".

ההרוגים: מורה ישראלי, שני ילדיו הקטנים וילדה נוספת

שלושה מבין ההרוגים הם בני משפחה אחת. מדובר ברב יונתן סנדלר בן ה-30, ישראלי שעזב את הארץ לפני כשנתיים ועבד כמורה בבית הספר של הקהילה היהודית בטולוז, ושני ילדיו הקטנים - אריה בן ה-6 וגבריאל בן ה-3. הרוגה נוספת היא בתו של מנהל בית הספר, מרים מונסנגרו בת ה-8. עוד שלושה תלמידים בבית הספר נפצעו באורח קשה.

יונתן סנדלר ז"ל, ארכיון (צילום: אהרון גץ)
יונתן סנדלר, נורה בכניסה לביה"ס | צילום: אהרון גץ

עדי ראייה דיווחו שהרב סנדלר עמד עם ילדיו בכניסה לבית הספר, כשהיורה האלמוני הגיע למקום. סנדלר, תושב קרית יובל בירושלים, למד בכולל בשכונת בית וגן עד לפני כשנתיים. לאחרונה החליט לנסוע לחזק את הקהילה היהודית בטולוז, ועבד שם בהוראה.

מורה בבית הספר: "יונתן הגיע כדי לקרב לבבות"

הרב רחמים סבג, מורה בבית הספר, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי הגיע למקום דקות לאחר האירוע. "ראיתי שכולם בחוץ בוכים, זו היתה שעת הכניסה של הילדים לבית הספר", אמר סבג. "חבר שלי נהרג, הוא בן 30, הוא הגיע מהארץ לפני חמישה חודשים, יחד עם אישתו והילדים כדי לקרב לבבות. יש מהומה והיסטריה גדולה בבית הספר וכוחות הביטחון פה".

זעזוע בקהילה היהודית בטולוז, היום (צילום: AP)
זעזוע בקהילה היהודית בטולוז, היום | צילום: AP

אלמוני רכוב על קטנוע פתח באש בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בעיר טולוז בדרום-מערב צרפת, ונמלט מהמקום. האירוע התרחש הבוקר בשעה 7:55 (שעון צרפת) בתחנת הסעה הסמוכה לבית הספר. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי אדם שרכב על קטנוע שחור פתח באש משני כלי נשק שונים לעבר קבוצת תלמידים במתחם. עוד על פי הדיווחים, היורה, עם קסדה לראשו, ירה לעבר תחנת הסעה שבה יורדים תלמידים מהאוטובוס שמוביל אותם לבית הספר.

סרקוזי: "מדובר באסון לאומי"

זמן קצר לאחר הירי הגיע לזירה נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ואמר שהפשע בטולוז כוון נגד ילדיה של צרפת כולה ולא רק הקהילה היהודית. "מדובר באסון לאומי", אמר סרקוזי והביע את תנחומיו לעיר טולוז ולבני הקהילה היהודית בפרט. הוא קשר בין אירוע הירי הבוקר לאירועי הירי האחרונים בעיר והבטיח שהרשויות לא יפסיקו במאמציהן עד שיתפסו את האשמים. מחר יקיימו תושבי צרפת דקת דומייה לזכר הרוגי הירי.

סרקוזי בפתח בית הספר, היום (צילום: AP)
סרקוזי בפתח בית הספר, היום | צילום: AP

התקרית גרמה בהלה בקרב בני הקהילה היהודית בטולוז. "אני בהלם", אמר אחד מהם לתקשורת הצרפתית. "תקיפת הילדים הבוקר בטולוז זה מעשה של פחדנים שמעורר זעם. אני מקווה שאלו שביצעו את המעשה הזה יענשו בחומרה".

אהרון, שמכיר את ההרוגים העיד שמדובר במשפחה פעילה מאוד בקהילה היהודית בטולוז. "היהודים שומעים הערות אנטישמיות בכל יום, אבל זה תמיד בפריז ובמקומות אחרים", אמרה בטי, תלמידה לשעבר בבית הספר "אוצר התורה", והוסיפה: "אנחנו מרגישים נורא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק