מטוס של איזיג'ט בנתב"ג (צילום: יונתן בייסקי)
מטוס איזיג'ט בנתב"ג, ארכיון | צילום: יונתן בייסקי

אם לא בקרקע, אז לפחות בשמיים: טייסי חברת התעופה איזי ג'ט בטיסה מלונדון לתל אביב הודיעו ברמקול בעת הטיסה כי צוות הדיילים יקיים דקה אחת של שתיקה לזכר הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן ב-1972. הטייס בחר לקיים את דקת הדומייה בדיוק כשהמטוס עבר מעל העיר מינכן.

מדובר בטיסה שהמריאה מנמל התעופה לוטון בלונדון ביום שישי בדרכה לנתב"ג, יום לפני טקס הפתיחה. איזיג'ט היא חברת תעופה בריטית לטיסות מוזלות, שטסה לישראל מלונדון, בזל וז'נבה, ורבים מהישראלים שנסעו לבירה הבריטית כדי לצפות במשחקים האולימפיים השתמשו בשירותיה.

מחברת איזיג'ט נמסר כי "נוסע בטיסה מלוטון לתל אביב ביום שישי ביקש מאחד מאנשי הצוות, שבזמן שהמטוס עובר מעל מינכן תוכרז דקת דומייה כדי לכבד את זכר הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן ב-1972. הצוות קיבל את הבקשה וביקש מהנוסעים באמצעות מערכת הכריזה לשמור על השקט במשך דקה".

חללי מינכן לא אוזכרו בטקס הפתיחה

סגן נשיא הוועד האולימפי ד"ר תומס באך, אמר כי התנגד לקיים דקת דומייה בפתיחת המשחקים האולימפים בלונדון לזכר הספורטאים שנרצחו באולימפיאדת מינכן - מחשש ללבות את המתח בעולם הערבי. בריאיון לטלוויזיה הגרמנית הסביר באך, כי הוא שמע שמדינות ערב צפויות להחרים את טקס פתיחת האולימפיאדה אם תתקיים דקת דומייה - ולכן לא תמך במהלך. במהלך טקס הפתיחה דווקא אוזכר זכרם של ההרוגים הבריטים במלחמות העולם ובפיגועים בלונדון ב-2005.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הודיע כי הוא תומך בהנצחתם של 11 הספורטאים שנרצחו במהלך אולימפיאדת מינכן לפני 40 שנה במהלך טקס פתיחת המשחקים האולימפיים בלונדון. ההצהרה באה לאחר הודעת הוועד האולימפי כי טבח הספורטאים יונצח באירועים אחרים, אך לא בטקס פתיחת המשחקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק