סנואודן (צילום: AP)
עכשיו מרגלים אחרי אירופה | צילום: AP

נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ דורש לקבל הבהרות מארה"ב, בנוגע לטענות לפיהם הביון האמריקני האזין ועקב אחרי גורמים בממשל האירופי וחדר לתקשורת המחשבים שלהם. שולץ אמר כי לפרשה יהיו "השלכות חמורות" על היחסים בין אירופה לארה"ב אם יאומת הדיווח שפורסם בעיתון הגרמני ה"דר שפיגל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"אני מודאג ומוכה הלם מההאשמות, לפיהם רשויות הביון האמריקניות ריגלו אחר גורמים רשמיים באיחוד. אם הדיווחים יתבררו כנכונים, זה נושא מאוד רציני", הבהיר שולץ,  "בשם הפרלמנט האירופי, אני דורש הבהרות מקיפות בנושא ודורש שהרשויות בארה"ב יספקו אותן במהירות".

 גם שר החוץ מלוקסמבורג ז'אן אסלבורן הגיב להאשמות ואמר: "אם הדיווחים נכונים, זה מגעיל". לדבריו, כדאי כי ארצות הברית תתחיל לבדוק את השירותים החשאיים שלה ולא את בני בריתה. "אנחנו חייבים להשיג הבטחות שזה ייפסק מייד", אמר.

"צותתו לשיחות וקראו מיילים של בכירי האיחוד"

"הדר שפיגל" דיווח הלילה כי ארה"ב האזינה לבכירים וחדרה לרשת המחשבים של הפרלמנט האירופי.  לפי הדיווח, מדובר בנתונים נוספים שנחשפו על ידי המדליף הנמלט - אדוארד סנואודן. העיתון מצטט מסמכים שהוגדרו "סודיים ביותר" על ידי הסוכנות הלאומית לביטחון, ה NSA .

בדיווח של העיתון הגרמני מתואר עוד כיצד הביון האמריקני האזין למשרדים, ריגל וחיטט ברשת המחשבים הפנימית של הדיפלומטים האירופים בוושינגטון ובאו"ם. על פי טענת ה"דר שפיגל", אנשי ה-NSA צותתו לשיחות טלפון וקראו הודעות מייל של בכירי האיחוד. בוושינגטון עדיין לא הגיבו להאשמות.