ראש ממשלת רוסיה מדבדב (צילום: רויטרס)
מדבדב תוקף, היום בקרמלין (רויטרס) | צילום: רויטרס

רגע לאחר שנודע על היבחרו של ברק אובמה לנשיאות ארצות הברית, נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב מניף אצבע מאשימה כלפי הממשל האמריקני בנאום ביקורת חריף, כל זאת בשידור חי בטלוויזיה הרוסית.

"ארצות הברית ניצלה את הסכסוך בקווקז כדי לשגר ספינת קרב של נאט"ו לים השחור, ועל מנת לכפות על אירופה את מערכת ההגנה האמריקנית מפני טילים בליסטיים. כל אלה עשויים להביא לצעדי נקמה מצידה של רוסיה", אמר מדבדב, וציין כי בכוונתה של רוסיה להציב טילים בתגובה לתגבור כוחות נאט"ו באיזור.

לטענת מדבדב, מדיניות החוץ ה"אנוכית" של ארצות הברית היא הסיבה היחידה לפרוץ המלחמה העקובה מדם בין מוסקבה לגיאורגיה, במהלכה נלחמו הצדדים על השליטה בדרום אוסטיה. "המלחמה הייתה תוצאה, מבין שאר ההשלכות, של עמדתו היהירה של הממשל האמריקני, שמבטלת אווירה של ביקורת ומעודדת קבלת החלטות אמביוולנטיות", אמר.

נשיא רוסיה לא חסך בביקורת, ואמר כי הוא מאמין שהמלחמה בקווקז קשורה באופן ישיר למשבר הכלכלי שפוקד את אמריקה בחודשים האחרונים. עם זאת, הבטיח מדבדב לאומה הרוסית כי המדינה תתגבר על המשבר הפיננסי בכוחות עצמה. "נצא מהמשבר אף מחוזקים יותר", הכריז ורמז כי במלחמה הוכיחה רוסיה לכל העולם שיש להתנתק מהתלותיות בארה"ב וליצור רפורמה כלכלית בינלאומית חדשה.

מדבדב סיים את דבריו בהפגנתיות מסוימת, כשהודיע כי רוסיה לא תרפה אחיזתה מדרום אוסטיה. "אנשינו עשירים רוחנית ומוסרית, יש לנו סיבות להיות גאים בעצמנו, דברים רבים לאהוד ולהגן עליהם. מהסיבות הללו לא ניסוג מהקווקז", אמר. פרשנים טוענים כי מדבדב צריך להרגיע אזרחים מודאגים ומשקיעים מפוחדים כי מהמצב הכלכלי במדינה, וזו הסיבה המרכזית לנאום התקיף נגד ארצות הברית.

רק בסוף דבריו התייחס מדבדב להיבחרו של הנשיא החדש בארצות הברית, כשאמר בקצרה כי הוא מקווה שהממשל החדש שיקים אובמה יבחר לשפר את היחסים עם מוסקבה.