מגפה קטלנית בארה"ב. ארכיון (צילום: חדשות 2)
האם החידק מאחורינו? ארכיון | צילום: חדשות 2

"שיעור המקרים החדשים של חיידק האי-קולי נמצא בנסיגה מתמדת", כך הודיע שר הבריאות הגרמני דניאל באהר בראיון לטלוויזיה במדינה. עם זאת, הזהיר באהר כי החיידק רחוק מלהיעלם ולמרות ירידת מספר הזיהומים, ניתן לצפות למקרי מוות נוספים.

"יש לנו סיבה לתקווה, לאחר שניתחנו את הממצאים האחרונים, אך עדיין מוקדם מדי להגיע למסקנה חותכת", אמר באהר וסיכם: "הגרוע ביותר כבר מאחורינו". במהלך הימים האחרונים גינה האיחוד האירופי את גרמניה, וטען כי הרשויות במדינה ממהרים לשחרר הודעות לתקשורת בטרם ערכו בדיקה מינימלית לעובדות.

החשודים האחרונים שטוהרו: הנבטים

רשויות החקלאות בגרמניה דיווחו השבוע כי זיהו גידול מקומי של נבטי שעועית בתור הגורם האחראי ככל הנראה להתפרצות מגפת האי-קולי החמורה ביותר בהיסטוריה המודרנית. עם זאת, לבסוף הודיעו בגרמניה כי לא נמצא זיהום חיידקי בנבטים.

שר החקלאות הגרמני אמר עם עליית החשד, כי "נבטי השעועית זוהו בתור הגורם המתקבל ביותר על הדעת" וכי "מסעדות רבות שסבלו מהתפרצות האי-קולי קיבלו משלוח של נבטים החשודים כנגועים". עוד הפציר השר באזרחי גרמניה להימנע מאכילת נבטים.

התפרצות חיידק האי-קולי הביאה עד כה למותם של 21 בני אדם בגרמניה ואדם אחד נוסף בשבדיה. 2,153 בני אדם בגרמניה חלו, מתוכם 627 פיתחו סיבוך מסוכן ונדיר שעלול לגרום לכשל בכליות. ארגון הבריאות העולמי דיווח כי ארה"ב ועשר מדינות נוספות באירופה דיווחו על 90 חולים בשטחם.

החיידק - הכלאה בין זן אפריקאי וזן אירופאי של חיידקים קטלניים

המדענים משערים שחיידק ה"אי-קולי" הוא הכלאה בין זן מסוכן של חיידקים שמקורו באפריקה לבין זן אירופאי קטלני, אך הם עדיין מתקשים לפענח את הסיבה להיווצרות החיידק הקטלני שגבה בזמן כל כך קצר מספר גדול של קורבנות בנפש.

בשל העובדה שלא מצליחים לאתר את מקור הזיהום, רשויות הבריאות בגרמניה ממליצות להימנע מאכילת ירקות כמו עגבניות, מלפפונים וחסה. רשויות הבריאות באיחוד האירופי החלו לשתף פעולה עם השלטונות הגרמניים בהתמודדות עם המשבר ולשם זיהוי מקור החיידק הקטלני. באתר אינטרנט שיוקם במיוחד לעניין המגיפה, יוכלו למצוא גולשים מכל העולם מידע על החיידק ועל דרכי מניעה מהידבקות בו בשפה האנגלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק