"אנטישמיות מודרנית". אובמה (צילום: רויטרס)
אובמה הודיע על הקלה בסנקציות | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע כי ארצות הברית תקל בסנקציות על אירן אם היא תמלא אחר תנאי העסקה שנחתמה עם המערב. לדברי אובמה, לא יוטלו על אירן סנקציות חדשות. הוא הדגיש כי העיצומים יוטלו מחדש אם אירן לא תעמוד בהתחייבותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון הודיעה כי יישומו של ההסכם יתחיל כבר בעוד שמונה ימים. "נדרוש מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפקח על יישום ההסכם ועל פעילותה הגרעינית של אירן", אמרה.

לפני כחודש  וחצי נחתם הסכם בין אירן לשש המעצמות המסדיר זמנית את תכנית הגרעין של אירן. במסגרת ההסכם, ייאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של 5%, תוקפא פעילות הכור באראק ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. הסנקציות על אירן יוקלו בתמורה.

מתנאי ההסכם עליו סוכם בין המעצמות למערב עולה כי אירן אמורה להשמיד או לשנות את מבנה האורניום המועשר לרמה של 20% שצברה בשנים האחרונות, ולא להעשיר את האורניום הנוסף שברשותה לרמה שמעבר ל-5%. בנוסף, התחייבה אירן להקפיא את פעילות כור המים הכבדים באראק ולאפשר גישה לפקחים בינלאומיים לכורים בנתאנז ובפורדו.

בישראל מתחו ביקורת חריפה על ההסכם. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה אותו "טעות היסטורית", והזהיר כי מדובר בתרמית אירנית שקונה לטהרן זמן נוסף לתכנית הגרעין שלה. בארצות הברית התעקשו כי לא ירשו לאירנים להחזיק בנשק גרעיני, אם כי לא פסלו גרעין לצרכי שלום.