גלים עד לגובה של 3 מטרים (צילום: רויטרס)
כחצי מיליון פונו מבתיהם | צילום: רויטרס

שבעה בני אדם נהרגו עד כה מפגיעת סופת הציקלון "פיילין", שהחלה להכות הערב (ש') בחופיה המזרחיים של הודו, ובתת היבשת מתכוננים לנזקים כבדים ביותר שתותיר תופעת הטבע. יותר מ-400 אלף בני אדם פונו עד כה מבתיהם, לקראת החמרת תנאי מזג האוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סופת הציקלון הנוכחית הוגדרה על ידי שירותי החיזוי בהודו כ"חמורה ביותר". על פי התחזיות, עם הגעת הסופה לחופים צפויות הרוחות להגיע עד ל-220 קמ"ש. עם זאת, מרכז החיזוי וההתרעה של חיל הים האמריקני בהוואי צופה כי הרוחות עלולות להגיע עד ל-269 קמ"ש.

נערכים לקראת הסופה הגדולה (צילום: רויטרס)
"הציקלון החמור ביותר" | צילום: רויטרס

גורמים רשמיים בהודו מסרו כי העיר גולפור שבמדינת אודיסה צפויה להיות היעד הראשון אליו תגיע הסופה. בקרב הרשויות ישנו חשש לפיו נחשול מים שעשוי להגיע לגובה של שלושה מטרים העלול לשטוף את בתי הבוץ המאפיינים את האזור ולהביא לנזק אדיר ברכוש ובנפש.

עשרת אלפים הרוגים בציקלון הקודם

מנהל רשות החירום באוריסה, נריאן פארטה, אמר מוקדם יותר היום כי "אף אחד לא יורשה להישאר בבתי הבוץ שבאזור החופים". בינתיים, הצבא ההודי נערך לקראת הסופה והכריז על כוננות גבוהה בשתי המדינות. מסוקים וחבילות מזון הוכנו מבעוד מועד על ידי הצבא בשעת הצורך לטובת מבצעי חילוץ והצלה באזורים שייפגעו.

הכנות לסופה בהודו, היום (צילום: רוייטרס)
הכנות לסופה בהודו, היום | צילום: רוייטרס
הסופה דורגה בקטגוריה החמורה ביותר (צילום: רוייטרס)
רוחות של 269 קמ"ש, היום | צילום: רוייטרס

מרכז החיזוי בלונדון סיווג את הסופה בקטגוריה 5 מתוך 5 - הנחשבת לחמורה ביותר. חזאים המקומיים בהודו מרגיעים וטוענים כי גם הסערה תהיה אינטנסיבית ותכסה גם שטח רחב. במקביל פרסם העיתון "טיימס אוף אינדיה" מאמר המזהיר כי החזאים נוטים להמעיט בחומרתה של הסערה.

רוחות במהירות של מעל 200 קמ"ש (צילום: AP)
סערה בהודו, היום | צילום: AP
נמלטים מהסופה, היום (צילום: AP)
נמלטים מהסופה, היום | צילום: AP

בהודו טוענים כי הפעם הם מוכנים הרבה יותר ממה שהיו בסופה בשנת 1999, בה נהרגו כ-10,000 בני אדם.

בורחים מהגשם, הודו, היום (צילום: AP)
בורחים מהגשם, הודו, היום | צילום: AP