לא מעט פעמים תואר מבצע חיסולו הנועז של מנהיג אל-קעידה, אוסאמה בן-לאדן, בשלושת החודשים שחלפו מאז הפשיטה על האחוזה שבה הסתתר בפאתי איסלמבד. היום מפרסם המגזין "ניו יורקר" האמריקני מידע שנראה כמפורט ביותר על מהלכי המבצע, ששופך אור נוסף על מה שהתרחש כשהכוחות האמריקנים המיוחדים פעלו בלב פקיסטן.

תכנית המבצע נוגעת גם לשלבי התכנון שלו ומגוללת את הלבטים שבהם התחבטו הבכירים האמריקניים בסוגיות מבצעיות ומודיעיניות בעלות השפעה על אופי החיסול וסיכויי הצלחתו.

לפי הפרסום, התקבלה ההחלטה לצאת למבצע בעת שהימצאו של בן-לאדן באחוזה לא היה ודאי - למרות הסכנות הכבדות שארבו ללוחמים. דרכי הגישה האופטימליות למבנה נשקלו במשך קרוב לשלושה שבועות, כשבדיונים שנערכו לאורכם נפסלה ההצעה להנחית את כוח הלוחמים המיוחד באתר מרוחק יחסית לביתו של מנהיג אל-קעידה ולהורות להם להתקדם ברגל למקום.

אחד התרחישים שממנו חששו האמריקנים הוא כי עם זיהוי הלוחמים האמריקנים, ינוס בן-לאדן על נפשו דרך מנהרות שחפר שתכנית מילוט מבעוד מועד. לכן, עלתה בין היתר האפשרות להקיף את ביתו בתעלות שייחפרו - אך זו ירדה מהפרק כשבקרבת מקום התגלה מאגר מים עומדים. בסופו של דבר, הוחלט להנחית את הלוחמים מהמסוקים הישר אל חצר האחוזה - כפי שאכן התבצע בשטח. 

באופן אולי מפתיע, גילה שר ההגנה רוברט גייטס התנגדות לפשיטה אווירית על ביתו של בן-לאדן. הוא וסגן הרמטכ"ל האמריקני העדיפו להפציץ את המתחם כולו כדי להימנע מכל תרחיש שיוכל לסכן את חייהם של הלוחמים. בבדיקה שנערכה בחיל האוויר של ארצות הברית התברר כי לשם כך, יהיה צורך להטיל על המתחם 32 "פצצות חכמות" - כדי להבטיח שבמקרה שבמקום נחפרו בונקרים, יושמדו גם הם באותה המכה.

המתורגמן למד שיטות קרב והוצמד לכלב

ביתו של בן-לאדן. ארכיון (צילום: AP)
ביתו של בן-לאדן. ארכיון | צילום: AP

מתיאור התכנית עולה כי פרט ללוחמים המיומנים, השתתפו בפשיטה על אחוזת בן-לאדן גם מתורגמן העונה לשם אחמד, אמריקני ממוצא פקיסטני שהיה רגיל לעבודה משרדית. במסגרת זאת, הוא נאלץ ללמוד, בין היתר, להשתלשל מחבל והונחה לערוך פטרולים סביב מתחם הבית, יחד עם "קהיר" - כלב שתפקידו בכוח היה, בין היתר, להישלח לגישוש בתוך המבנה אם מי שהיה עד אז המבוקש מספר אחת בעולם לא היה מאותר בקלות.

בפועל, סייע אחמד גם לסילוק מקומיים סקרנים שהתקרבו לביתו של בן-לאדן בזמן המבצע. הוא הורה להם לחזור לבתיהם, וכשתהו לפשר הדרמה המתחוללת לנגד עיניהם הסביר להם כי "מדובר במבצע ביטחוני". 
 
הילדים פגשו ראשונים את ה"אורחים" האמריקנים

כשהמבצע החל והלוחמים האמריקנים חדרו אל תוך ביתו של בן-לאדן, פגשו תחילה בילדים שהתגוררו במקום. עובדה זו סייעה להרגיע במעט את הרוחות, מתוך הנחה שהימצאם של הקטינים שם מהווה אינדיקציה לכך שהמקום אינו ממולכד.

זמן קצר אחר כך, פוצצו החיילים מחסום ברזל שבודד את החדר התחתון - ואחרי שהסירו אותו, התאפשרה להם הגישה לקומה השנייה של המבנה. בקומה העליונה פגשו הלוחמים את נשותיו של בן-לאדן, וכשפתחו את הדלת - הבחינו בשתיין מהן. לפי הפרטים, אשתו החמישית של ראש אל-קעידה, אמל אל-פתח, החלה לזעוק בערבית ונראתה כמי שמתכוונת לתקוף את הכוח. בשל כך, נפתחה אש לעבר רגלה.
 
בשיאה של הדרמה התעורר בקרב אחד החיילים חשש כי הנשים או חלק מהן נושאות על גופן חגורות נפץ. הוא הורה להן להתקרב האחת לשנייה והתחבק, ורק אחרי שהבחין כי אף לא אחת מהן נשאה חומר נפץ - המשיך בדרכו. לוחם אחר הוא שאיתר את בן-לאדן בחדרו, שלפי הדיווח לא היה חמוש.

בשל העובדה שלא נשא נשק, סותרים הפרטים את טענות הממשל האמריקני שלפיהן העדיפו בבית הלבן לעצור את בן-לאדן ולהעמידו לדין ולא לחסלו. לפי הדיווח, גם אחרי שאותו הלוחם הבחין בכך שמנהיג אל-קעידה לא היה חמוש - הוא כיוון לעבר חזהו את כוונת הלייזר של נשקו - ואז לחץ על ההדק והביא למותו. בן-לאדן נפל על הקרקע, ואז ירה החייל האמריקני צרור נוסף כדי לוודא שאכן חוסל - הפעם בראשו, מעל לעינו השמאלית.

שניות ספורות אחר כך הוא צרח לחבריו ברשת הקשר את האות שסימן את סיום המבצע בהצלחה: "למען האל והמדינה – ג'רונימו, ג'רונימו, ג'רונימו". 
 
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק