נסדט אוזל נפגש עם ארדואן וגול
אוזל נפגש עם ארדואן וגול, אמש | צילום: רוייטרס

מפקד זרוע היבשה בצבא טורקיה, הגנרל נסדט אוזל שהיה מופקד לפני המשבר הנוכחי על המשטרה במדינה, יכהן מעתה גם כרמטכ"ל לאחר ההתפטרות ההמונית שזעזעה אתמול את טורקיה. כך מדווחים הבוקר כלי התקשורת בטורקיה.

אוזל, המפקד הטורקי הבכיר ביותר שלא פרש, נפגש אמש עם ראש הממשלה רג'יפ טאיפ ארדואן ועם הנשיא עבדאללה גול והוא צפוי להתמנות במהלך היום רשמית לרמטכ"ל, במקום איסיק קוסנר שהתפטר אתמול.

לפי החוק הטורקי, צריכה לעבור יממה שלמה מהתפטרות הרמטכ"ל הקודם ועד מינוי רשמי של רמטכ"ל חדש. "הכוחות המזוינים הטורקים ימשיכו בחובתם ברוח מאוחדת", נכתב אתמול בהצהרה שפרסם משרדו של ארדואן. עוד לפי ההצהרה, אוזל ימונה לרמטכ"ל החדש.

הרמטכ"ל המתפטר: "לא יכולתי להמשיך" 

על רקע הדרמה הגדולה שפרצה בטורקיה עם התפטרות צמרת הצבא, אמר הרמטכ"ל המתפטר שעות ספורות לאחר שעורר את הסערה הגדולה כי התפטרותו באה במחאה על מעצר 22 קצינים במדינה במהלך השנה האחרונה, זאת בחשד כי תכננו לבצע הפיכה שלטונית. "כבר לא יכולתי להמשיך כך", אמר איסיק קוסנר. "לא הרגשתי שאני יכול להמשיך למלא את התפקיד הבכיר ולקיים את האחריות שלי להגן על הזכויות של הקצונה הבכירה שלי ושל עצמי", הוסיף קוסנר.

במקביל, נמשכת הסערה הפוליטית במדינה בעקבות התפטרות הבכירים הצבאיים. המועצה הצבאית העליונה במדינה הודיעה על כינוס חירום שייערך ביום שני הקרוב. ככל הנראה, צפויה המועצה לאשר בישיבתה את קידומם של קצינים שיחליפו בתפקידיהם את המפקדים שהתפטרו.

לאחר ההתפטרות המחאתית של הקצונה הבכירה התקבלו תגובות קשות, בין השאר, גם במערכת הפוליטית של ארדואן. שר התחבורה הטורקי בינלי ילדירים אמר בתגובה רשמית מטעם הממשלה: "למרות הצעד, המדינה תמשיך לתפקד בצורה תקינה".

מוקדם יותר היום הודיע ראש ממשלה טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי כל מינוי לתפקיד ייעשה בצורה מסודרת ובהתאם לחוק במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק