נשיא ארה
ההקלטות מיום הרצח נחשפו. הנשיא קנדי | צילום: רויטרס

50 שנה אחרי - ההקלטות הנדירות של המשטרה מיום הירצחו של נשיא ארה"ב נחשפות: בשבוע הבא, 22 בנובמבר, יצוין יום השנה ה-50 לאירוע שטלטל את אמריקה, בו לי הארווי אוסוולד ירה למוות בנשיא הנערץ ג'ון פ. קנדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שבוע לפני, חושפת רשת CBS האמריקנית הקלטות נדירות של המשטרה מיום הרצח, החל מהרגע בו נוחת מטוסו של הנשיא בדאלאס - ועד לרגעים בהם כבר לא היה בין החיים.

בהקלטות נשמע תחילה סמל המשטרה המקומית, שנערכה כולה לנחיתתו של המטוס הנשיאותי - "אייר פורס 1" בשדה התעופה בדאלאס, טקסס - זאת לקראת ביקורו של הנשיא במקום. הסמל הכריז בקשר: "מטוסו של הנשיא נחת עכשיו".

לאחר ההכרזה הזו, החלו להתאסף המונים בסמוך לנתיב בו אמור לעבור בעוד דקות הרכב הנשיאותי ובו הנשיא קנדי ורעייתו. "הקהל במצב טוב, תפעלו להרחיק אותם מהנתיב בו אמור לעבור הנשיא", הפציר סגן מפקד המשטרה המקומית.

סמוך לשעה 12:30 בצהריים פנתה הלימוזינה הנשיאותית לרחוב אלם, ואז - תוך שניות בודדות, השתנה המציאות לבלי היכר. "אני חושב שמשהו פגע בנשיא", הכריז בקשר מפקד המשטרה. "הנשיא נפגע, עברו למצב חירום".

"הנשיא נפגע, כנראה שהראש שלו התפוצץ מיריות"

רוצחו של קנדי, לי הארווי אוסוולד
רוצחו של קנדי, לי הארווי אוסוולד | צילום: דיילי מייל

ברגעים הדרמטיים הללו אחזה היסטריה של ממש בקהל שהתאסף במקום, וברקע החלו להישמע קולות האמבולנסים וניידות המשטרה שהוזעקו למקום. שוטר סיור אחר הצהיר העריך אז ברשת הקשר: "נראה שראשו של הנשיא התפוצץ".

באותו הזמן החל גם המרדף אחר חשודים בירי לעבר הנשיא. מושל טקסס הורה למשטרה למקד את חיפושיה במבנה בן שבע קומות שעמד בסמוך למקום בו בוצע הירי לעבר קנדי. "קח את האנשים שלנו למעלה לבניין, אני חושב שמשם נורו היריות", הורה המפקד המשטרתי.

סגן מפקד המשטרה הבהיר אחרי מי בדיוק מחפשים: "כל הכוחות - שימו לב: החשוד בירי הוא גבר אלמוני בשנות ה-30 לחייו, רזה, שגובהו בערך 1.60 מ' ומשקלו 74 קילוגרם. הוא אחז ברובה מסוג ווינצסטר".

אחד האקדחים ששימשו את אוסוולד
אחד האקדחים ששימשו את אוסוולד | צילום: דיילי מייל

במשטרה המשיכו לנהל את המרדף אחר היורה, שבינתיים זוהה בידי אחר השוטרים על פי תיאור שלו שנמסר ברדיו. השוטר שהבחין במי שהתברר לאחר מכן כרוצח - לי הארווי אוסוולד, הורה לו לעצור לאחר שחשד בו - אך אוסוולד ירה והרג אותו, והמשיך במנוסה.

"החשוד נצפה ליד תיאטרון טקסס. יכול להיות שהוא מסתתר באחת המרפסות בבניין", הכריז סגן מפקד המשטרה. זמן קצר לאחר מכן - הגיעה הבשורה מפי סמל משטרתי ברשת הקשר: "תפסנו אותו, הוא התחבא מאחורי מבנה התיאטרון".

בתו של קנדי ממשיכה את דרכו: מונתה לשגרירה ביפן 

ממשיכה את דרכו. קרוליין קנדי
ממשיכה את דרכו. קרוליין קנדי | צילום: AP

ובתוך כך, שבוע לפני שבעולם יציינו 50 שנה לרצח ג'ון קנדי, נראה שמורשתו של הנשיא המנוח נמשכת. קרוליין קנדי, בתו של הנשיא לשעבר, נכנסה היום לתפקיד שגרירת ארצות הברית ביפן. עם הגעתה הבוקר לטוקיו, אמרה קנדי הבת כי היא "גאה לקדם את מורשתו של אביה בשירות הציבורי. אפעל לחיזוק הקשרים ההדוקים בין שתי המדינות הגדולות שלנו".

קנדי, בת 55, היא האישה הראשונה שממלאת את התפקיד. "אני לא חושב שאי פעם קיבלנו שגריר עם ציפיות כל כך גבוהות", אמר מזכיר הממשלה ביפן, יושיהידה סוגה. "היא יכולה להתקשר ישירות לנשיא שלנו בטלפון. מנקודת המבט של פיתוח הקשרים בין יפן וארצות הברית, אני חושב שהיא תהיה שגרירה נהדרת".