בוותיקן נערכים לבחירת אפיפיור חדש: היום הותקנה על גג הקפלה הסיסטינית הארובה המפורסמת, ממנה יצא בשבועות הקרובים העשן הלבן המפורסם, שיעיד כי נבחר היורש שינהיג את הדת הנוצרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום שלישי יחל בוותיקן הקונקלווה - כך מכונה הליך בחירת האפיפיור, במסגרתו יתכנסו 155 הקרדינלים וידונו במועמדים להחלפת האפיפיור הפורש בנדיקטוס ה-16. בימים שלאחר מכן, עיני כל העולם יהיו נשואות אל הארובה שבגג הקפלה הסיסטינית, ויחכו בכיליון עיניים לראות את העשן הלבן.

במסגרת הדיונים הסודיים שמקיימים הקרדינלים, נערכות פעמיים ביום הצבעות בדבר זהותו של האפיפיור החדש. כל קרדינל כותב את שם המועמד הנבחר שלו על פתק, ולאחר ספירת הקולות נשרפים כל פתקי ההצבעות.

הפתקים נשרפים בתנור מיוחד בן כמאה שנים העשוי ברזל יצוק, בתוספת חומר כימי שעוזר לקבוע את צבע העשן העולה מן השריפה. עשן התנור היוצא דרך הארובה שבראש הקפלה הסיסטינית מסמן איפה עומד תהליך הבחירה - עשן שחור משמעו כי טרם נבחר מי יעמוד בראש הוותיקן, ואילו עשן לבן מסמן כי נקבעה זהותו של האפיפיור הבא.

הארובה מחכה לאפיפיור החדש (צילום: ap)
הארובה מחכה לאפיפיור החדש | צילום: ap

הארובה שהותקנה היום לרגל תחילת הליך ההצבעה, לא נמצאת דרך קבע על רעפי תקרת ארמון האפיפיור. בימים שבשגרה מוצגת הארובה, כמו גם תנור הברזל בו נשרפים פתקי ההצבעה, בחדר מיוחד בוותיקן לטובת התיירים הרבים שפוקדים את המקום.