הפעם זה סופי? אחרי חמישה עשורים של מאבק אלים ומאות קורבנות, המחתרת הבאסקית - ETA - קראה היום להפסקת אש קבועה, כך מדווח העיתון GARA. מדובר בצעד דרמטי שנעשה שלושה חודשים אחרי שהארגון, שמוגדר בספרד כארגון טרור, הכריז על הפסקת הפעולות האלימות נגד הממשל הספרדי.

למרות הכרזת המחתרת הבסקית על הפסקת פעילותה הלא חוקית, הודיעה סגן ראש הממשלה הספרדי כי הוא דוחה את ההצעה. "שמחים על ההצעה, אך דרוש יותר מזה", אמר אלפרדו פרז רובלקבה.

במהלך פעילותה, חברי המחתרת גרמו למותם של 850 בני אדם בחמישים השנים האחרונות, בהן נאבקה באלימות למען עצמאות, במטרה להקים מדינה נפרדת בצפון ספרד ודרום מערב צרפת. הקבוצה נחלשה במהלך השנים האחרונות אחרי גל מעצרים של פעילים, וירידה בתמיכת האזרחים הבאסקים במדינה, שרוצים עכשיו להמשיך במאבק - אבל בצורה פוליטית חוקית.

הממשל בספרד לא ממהר להתלהב מההודעה

"אט"א החליטה להכריז על הפסקת אש כללית וקבועה שתאושר על ידי הקהילה הבינלאומית", נכתב באתר הרשמי של המחתרת. "זו התחייבות של הארגון לקראת תהליך שנועד להשיג פתרון ולהביא לסופו של המאבק האלים", נאמר בהכרזה. בתקשורת הספרדית מדווחים שהממשלה צפויה להגיב להודעה בהמשך היום.

השמועות על כוונתו של הארגון הבאסקי החלו להתרוצץ בתקשורת הספרדית בתחילת חודש דצמבר, אבל סגן ראש הממשלה - אלפרדו פרז רובלקבה אמר שהממשל לא מתכוון לשנות את יחסו לארגון, גם אחרי שיכריז על הפסקת אש.

אט"א כבר הפרה בעבר הפסקות אש שנקבעו. הפעם האחרונה הייתה בשנת 2006, אז הפעיל הארגון מטען חבלה קטלני בשדה התעופה של מדריד. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק