מתיחות בין שני המנהיגים. ארדואן ואחמדינג'אד (צילום: חדשות 2)
מתיחות בין שני המנהיגים. ארדואן ואחמדינג | צילום: חדשות 2

גוברת המתיחות ביחסי אירן-טורקיה: נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד ביטל את ביקורו הצפוי מחר בטורקיה בעקבות הודעת הפנטגון כי יציב סוללות טילי פטריוט אמריקניות בשטחי טורקיה - כך מדווח העיתון הטורקי "זמאן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון מצטט דיפלומטי אירני בכיר שאומר כי אחמדינג'אד, שהיה אמור לבקר במדינה בהזמנת ראש הממשלה ארדואן במסגרת חגיגות "ליל האיחוד", הודיע כי לא יוכל לבקר עקב "אירוע בלתי צפוי בסדר יומו של הנשיא".

ביטול הביקור מגיע לאחר שמפקד הצבא האיראני האסן פירוז-עבאדי, הודיע כי הצבת סוללות הפטריוט בגבול טורקיה-סוריה, שמטרתן להגן על טורקיה מפני התקפת טילים של כוחות סוריים, "עלולה להצית מלחמת עולם".

"על העולם לפרק את סוללות הפטריוט"

ניסוי פטריוט (צילום: חדשות 2)
במוקד המחלוקת: סוללות הפטריוט. ארכיון | צילום: חדשות 2

הגנרל פירוז-עבאדי שלח את המסר המאיים לאחר הצבתן של שתי סוללות טילים ו-400 חיילי נאט"ו בגבול טורקיה והבהיר כי על נאט"ו לבחון שוב את צעדיה על מנת להימנע מעימות עם סוריה.

הגנרל טען כי מטרת הצבת הטילים היא להגן על ישראל מפני התקפת טילים אירנית, ובנוסף לבלום פעולה רוסית אפשרית להגנה על סוריה. "המערב מתכונן למלחמת עולם, וזה מאוד מסוכן לעתיד האנושות, ואף לעתיד אירופה עצמה", אמר מפקד צבא אירן. "על טורקיה, ארה"ב ואירופה לפרק לאלתר את סוללות הפטריוט ולהחזירן עוד לפני שתתרחש התקפה".

זו לא הפעם הראשונה בה פירוז-עבאדי יוצא בהצהרות מסוג זה. בספטמבר השנה הודיע הגנרל כי אם טורקיה תמשיך להתקרב לארה"ב ולמערב, "יגיע התור של טורקיה". גורמים רשמיים בטורקיה ובראשם ארדואן גינו אז בחריפות את דבריו.

מטוסי קרב סורים תקפו בקרבת הגבול

בנאט"ו טענו כי כוחות אסד ירו ביום שישי טילי סקאד אל עבר שטח הקרוב לגבול טורקיה, ובכך הסבירו את הצבת הסוללות על שטחה. המשטר הסורי הכחיש בתגובה את ירי הטילים. בנוסף להצבת שתי סוללות הפטריוט האמריקניות בטורקיה, גרמניה והולנד הודיעו אף הם כי יציבו במדינה שתי סוללות, וכן 400 חיילים גרמנים ו-360 חיילים הולנדים.

בכך יגיע מספר סוללות הפטריוט בטורקיה לשש. עם זאת, שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה לא הודיע על משך הזמן שבו יוצבו הסוללות בטורקיה. ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, טען כי הוא לא צופה שהסוללות יהיו פעילות לפני סוף ינואר 2013.

הערב תקפו מטוסי קרב של צבא סוריה מחנה פליטים סורי המרוחק 3 ק"מ בלבד מהגבול עם טורקיה. גורמים במדינה דיווחו כי מאות תושבים נמלטו לאחר ההפצצה לעבר הגבול בניסיון לחצותו. אחת הפצצות נחתה במרחק של 500 מטרים בלבד מגדר הגבול.