מתקפת "חבילות הנפץ": רשויות הביטחון בתימן עצרו חשודה במשלוח מטעני החבלה מהבירה צנעא במטרה לפגוע בבתי כנסת בשיקגו, כך אמר נשיא תימן במסיבת עיתונאים שקיים אחר הצהריים.

במקביל הודיעה בריטניה כי תאסור כניסה או מעבר של מטוסי מטען שמגיעים מתימן לשטח הממלכה, וגם ארצות הברית הודיעה היום כי עד להשלמת החקירה לא תהיה כניסה של מטוסי דואר ומטען מתימן לשטחה. שרת הפנים הבריטית אמרה היום אחר הצהריים: "אני יכולה לאשר שזה היה מטען חי שיכול היה להתפוצץ. אם המטען היה עולה למטוס – הוא היה עלול להפיל אותו".

בינתיים מתחזקת ההערכה כי ארגון אל-קאעידה הוא זה שעומד מאחורי הנסיונות הכושלים לשלוח בדואר חבילות נפץ לשני בתי כנסת בשיקגו. האבטחה סביב בתי הכנסת בארצות הברית הוגברה היום משמעותית. הנשיא אובמה גינה היום את ניסיון הפיגוע ואישר שהמטרה אכן הייתה לפגוע במוסדות יהודיים בעיר שיקגו.

עשרות חבילות חשודות נבדקות בתימן

נסיון פיגוע במטוס אמריקני שהמריא מתימן לפילדלפיה (צילום: חדשות 2)
מחפשים מטעני חבלה במטוסי מטען, אתמול | צילום: חדשות 2
הרשויות בתימן בודקות כעת עשרות חבילות נוספות במסגרת המצוד אחר המחבלים שניסו לשלוח חבילות נפץ למוסדות יהודיים באזור שיקגו, במה שנראה כמו מתקפה מתוכננת היטב מבית היוצר של ארגון אל-קאעידה. נשיא תימן, עבדאללה עלי סאלח, אמר במסיבת עיתונאים אחר הצהריים בצנעא כי בשלב זה נעצרה חשודה אחת במשלוח החבילות. "כוחות הביטחון אוטמים כעת את הבית בו נעצרה החשודה ששלחה את החבילות", לדברי הנשיא.

מקור ביטחוני בתימן מסר כי החוקרים בודקים 24 חבילות חשודות נוספות בבירה צנעא, אולם סירב למסור פרטים נוספים בנושא. בתימן חוקרים כעת את העובדים בנמל התעופה המקומי וכן את עובדי חברות התובלה הקשורות לחברות FEDEX ו-UPS. נשיא תימן הבטיח לאמריקנים כי ארצו תשתף פעולה בחקירה באופן מלא.

המטענים: חומר נפץ תעשייתי רב עוצמה

הרשויות בשלוש מדינות סיכלו בסוף השבוע במאמץ משותף את שליחתם של מטעני חבלה על מטוסי מטען, שלפחות שניים מהם נתפסו בדובאי ובאנגליה. בדובאי נמצא מטען חבלה במשלוח של FEDEX מתימן, והמשטרה המקומית מסרה כי המטען הכיל חומר נפץ רב עוצמה הנושא את כל הסממנים של אל-קאעידה. האבקה הלבנה של חומר הנפץ נמצאה במיכל דיו של מדפסת, שחובר למעגל חשמלי ואליו הוצמד שבב של טלפון סלולרי, שנועד להפעיל את המטען מרחוק.

המטען השני נמצא בשדה תעופה במרכז אנגליה. בדיקות ראשוניות גילו כי שתי החבילות הכילו PETN, חומר נפץ תעשייתי רב עוצמה, וכן חומר כימי מסויים בו נעשה שימוש גם בניסיון הפיגוע במטוס לדטרויט בדצמבר 2009.

מתקפת מטעני החבלה יצרה חשש כבד בארה"ב, שם הוחלט לאסור כליל על הגעת מטענים שמקורם בתימן לאחר יממה שלמה של חיפושים במטוסים ומטענים אחר חומרי נפץ. גורמים רשמיים בארה"ב מסרו כי קרוב לוודאי שהאגף התימני של אל-קאעידה, מי שאחראי גם על ניסיון הפיגוע במטוס לדטרויט בשנה שעברה, הוא שאחראי גם על גל חבילות הנפץ הנוכחי.