אלווין א. רות' ולויד שפלי הם שני הזוכים בפרס נובל בכלכלה לשנת 2012. ההכרזה עליהם כזוכים בפרס היוקרתי היום בצהריים, סוגרת את עונת הפרסים בסקנדינביה. הפרס בתחום הכלכלה לא היה חלק מרשימת הפרסים המקורית שיצאה לדרך ב-1895 על ידי התעשיין אלפרד נובל השוודי שהתכוון להעניק את הפרס למצטיינים במחקרים בתחום הפיזיקה, רפואה, כימיה, ספרות ושלום. כאן באתר העברנו את הענקת הפרס בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רות' מאוניברסיטת הרווארד ושפלי מאוניברסיטת קליפורניה פיתחו עוד בשנות ה-60 נוסחה שמתאמת בין בחירות של אנשים - למשל סטודנטים במכללות - לבין המוסדות שבוחרים אותם. כיום נעשה שימוש נרחב ביותר במודל הזה ובדברי ההסבר של ועדת הפרס נכתב כי ניתן ליישם אותו גם בחיים האישיים, במידה כזו או אחרת.

הפרס בכלכלה נוסף לרשימה רק בשנת 1969 על ידי הבנק השוודי, במחוות הוקרה לאלפרד נובל. אבל השנה, המשבר הכלכלי העולמי משפיע גם על הפרס היוקרתי. הסכום שמקבל הזוכה פחת ב-20% מהסכום של 10 מיליון קרונות שוודיות, לשמונה מיליון קרונות - כ-1.2 מיליון דולרים.

רות' ושפלי נבחרו מבין מאות מועמדים שהועלו מול הוועדה המלכותית השוודית. ב-2002 זכה הפרופסור דניאל כהנמן הישראלי בפרס היוקרתי. ב-2005 היה זה הפרופסור ישראל אומן שזכה בפרס על המחקר שלו בתורת המשחקים.