ירידות בבורסה (צילום: רויטרס)
ירידות בבורסה (צילום: רויטרס) | צילום: רויטרס

מסחר עצבני וחסר תקדים במט"ח, נפילה חדה במחיר הנפט, חשש עולמי ממיתון, תמ"ג שלילי בבריטניה, אזהרות רווח ונפילות חדות בבורסות אירופה ואסיה - אלה הן שלל העובדות שניצבו בפני וול סטריט לפני פתיחת יום המסחר האחרון של השבוע.

ואכן עם פתיחת המסחר רשמו שלושת המדדים המובילים בוול סטריט ירידות שערים חדות שהגיעו עד לכ-6%, (חריפות פחות מהירידות שנרשמו באסיה ובאירופה). עם זאת לאחר פרסום נתון טוב מהצפי שהתייחס למכירות בתים קיימים בחודש ספטמבר שעלו ב-5.5%, התמתנו הירידות בשוק והמדדים המובילים מאבדים כשעה לפני סגירת השווקים באירופה כ-3%. גרוע הרבה פחות מהחששות לקריסה כללית שהיו בתחילת המסחר.

החוזים העתידיים אותתו על ירידות חדות שיקפו לדאו-ג'ונס ירידה של 550 נקודות - 6.6%, בפתיחת המסחר. לנאסד"ק שיקפו החוזים ירידה של 7.2% בפתיחה. רמות אלה של החוזים העתידיים הם המינימום אליו הם יכולים להגיע, מפני שהופעל בוול סטריט מנגנון מנתק זרם שנקרא "Limit Down", ולכן החשש היה שהירידות האמיתיות יהיו הרבה יותר גדולות.

עם תחילת המסחר הופעל שוב המנגנון במידה והמדדים יפלו ב-10% היה אמור להיפסק המסחר לשתי דקות, הרמה הבאה היא נפילה של 20% ואחריה של 30%. בנוסף הייתה אפשרות שהמסחר בבורסה של ניו יורק ייעצר לשעה.

אתמול, נזכיר, ננעל דווקא המסחר במגמה מעורבת, והדאו ג'ונס אף עלה ב-2%.