נאבק במאסר. ברלוסקוני (צילום: AP)
ברלוסקוני - ישיג רוב בנסאט? | צילום: AP

סופרים את הקולות בבחירות באיטליה: על פי מדגמי הטלוויזיה, יש יתרון של 5% לגוש המרכז-שמאל על פני גוש הימין, והוא זה שירכיב את הממשלה הבאה. המשמעות: ראש הממשלה הבא יהיה פייר לואיג'י ברסני, שככל הנראה יקים קואליציה עם מפלגת המרכז בהנהגת ראש הממשלה היוצא מריו מונטי. עם זאת, נראה כי לממשלה לא יהיה רוב בבית העליון, ויש חשש ממבוי סתום, כשהסנאט יבלום את כל החקיקה הממשלתית בבית התחתון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המדגמים, מפלגת השמאל של ברסני זכתה ל-34.5% מקולות הבוחרים, ולמקום השני הגיעה מפלגת הימין בהנהגת ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני עם 29% מהקולות. מפלגת המרכז של מונטי זכתה ל-9.5% מהקולות.

בסקר של רשת RAI עולים תוצאות דומות, אך עם פער של 6% לטובת השמאל. התוצאות הסופיות יתפרסמו בעוד יומיים, ותוצאות האמת יחלו לזרום הלילה. שיטת הבחירות האיטלקית מעניקה רוב פרלמנטרי למפלגה שזוכה בחלק הגדול ביותר של הקולות (גם אם לא זכו לרוב הקולות) ולכן נראה כי ברסני לא ייאלץ להקים ממשלת אחדות עם ברלוסקוני.

אנחת רווחה באיחוד האירופי

עם זאת, לימין שברלוסקוני הוא מנהיגו מסתמן יתרון בבית העליון, הסנאט, מה שיכול לחסום את יוזמות הממשלה מהבית התחתון ולא לאפשר לממשלה החדשה לשלוט ביעילות.

אם אכן אלו יהיו התוצאות הסופיות, האיחוד האירופי יכול לנשום לרווחה. האיחוד חרד מהמחשבה שסילביו ברלוסקוני יחזור לכהן כראש ממשלת איטליה בתקופה בה הכלכלה האיטלקית נמצאת במצב בעייתי במיוחד. עם זאת האיחוד מודאג שאם הימין ישלוט בסנאט הממשלה לא תוכל להעביר את החקיקה הכלכלית בבית התחתון.

איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו (אחרי גרמניה וצרפת) סובלת ממשבר חובות קשה, וסך חובותיה הוא השני בגובהו באיחוד, אחרי החוב של יוון. ממשלתו של מונטי העבירה גזרות צנע קשות מאז נכנסה לתפקידה בסוף 2011, גזרות שנתקבלו בכעס רב ברחוב האיטלקי.