נשיא אירן. לא רצוי באוניברסיטת קולומביה (צילום: חדשות 2)
אחמדיניג'אד בביקור בניו יורק. ארכיון | צילום: חדשות 2

לא רצוי: השתתפותו של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בארוחת ערב חגיגית שתוכננה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק בוטלה, עקב לחץ של משפחות ישראליות של נפגעי טרור.

האוניברסיטה האמריקנית הודיעה במכתב הבהרה כי לא תארח את אחמדינג'אד ואף התחייבה כי הנשיא האירני לא ייכנס לשטחה, כך מפרסם הבוקר העיתון "מעריב". ההחלטה למנוע את ביקורו של אחמדינג'אד מקורה באיום של משפחות ישראליות שכולות, בעלות אזרחות אמריקנית אשר איבדו את יקיריהן בפעולות טרור, ואיימו כי יגישו תביעת ענק נגד המוסד במידה ויאפשר את ארוחת הערב.

אחמדיניגא'ד היה צפוי להגיע לביקור במוסד האקדמי היוקרתי במסגרת הגעתו לפתיחת עצרת האו"ם בניו יורק. עם פרסום הידיעה על כך בכלי התקשורת בארה"ב, העבירו משפחות שכולות באמצעות ארגון "שורת דין" מכתב התרעה לנשיא האוניברסיטה לי בולינגר, בו איימו כי במידה והשתתפותו של אחמדינג'אד לא תבוטל, יגישו תביעה כנגד המוסד בגין סיוע לפעילות טרור.

איום בתביעה פדרלית כנגד האוניברסיטה

במקביל למכתב שנשלח על ידי המשפחות ישירות לאוניברסיטה, פנו נציגי ארגון "שורת הדין" לתובע הכללי של ארה"ב. על האוניברסיטה ריחף לא רק איום של תביעת נזיקין, אלא גם של תביעה פלילית שתוגש על ידי הרשויות הפדרליות בארה"ב.

אוניברסיטת קולומביה טענה כי האירוע שאליו הוזמן נשיא אירן אורגן על ידי אחד מארגוני הסטודנטים, וכי שמו של נשיא האוניברסיטה לי בולינגר שהופיע על ההזמנה לאירוע, שורבב בטעות. יחד עם זאת למרות המכתב בו התנערה האוניברסיטה מאירוח אחמדינג'אד, הודיע הממסד כי אין באפשרות למנוע מסטודנטים שלו לקיים קבלת פנים פרטית לנשיא האירני.

"אנחנו רואים בזה ניצחון שלנו", אמרה יו"ר "שורת דין" עו"ד ניצנה דרשן על ביטול השתתפותו של אחמדינג'אד. "חסותה של האוניברסיטה ושמו המפורש של בולינגר היו חלק מההזמנה לאירוע, והיום הם הודיעו למעשה על ניתוק הקשר הזה. בלי החסות האקדמית של קולומביה, מתבטל ההישג בעצם קיומו של האירוע לכבוד אחמדינג'אד. אירוע כזה, אם יתקיים בכלל, הופך להיות שולי וחסר משמעות."

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק